BOLU HABERLERİ

8 MARTLARDA DEĞİL HER ZAMAN ELLERİ ÖPÜLESİ “KADINLARIMIZ !

8 MARTLARDA DEĞİL HER ZAMAN ELLERİ ÖPÜLESİ “KADINLARIMIZ !
İsmail Altok
İsmail Altok( [email protected] )
2.053
07 Mart 2017 - 23:39

8 MARTLARDA DEĞİL HER ZAMAN  ELLERİ ÖPÜLESİ “KADINLARIMIZ ! “     06/ MART/2017

“ Ninelerimizin , analarımızın ,eşlerimiz ve  tüm Dünya kadınlarının “ gününü kutluyorum.

8 Mart 1857 de New York kentinde tekstilde çalışan kadın işçilerin düşük ücret, uzun çalışma saatleri ve insanlık dışı koşulları protesto etmek adına  grev yaparlar.

Emperyalizmin hüküm sürdüğü bu ülkede, grev ne kelimedir. Top ve tüfekle bastırılır. Yüzlerce yaralı, onlarca ölü geride bırakılır.  Kadınlar darmadağın olmuştur . Ancak “kadın direnci” kırılamamıştır. Dünya , kadının gücünü görmüştür. Bu tarih, kadınlar gününün  miladı olarak kabul edilir.

1977 ‘de UNESCO’nun 8 Mart’ı, Dünya Kadınlar günü olarak açıklamasından bugünlere dünyanın her yer ve köşesinde  kutlanmaya başlanmıştır.

8 Mart, sadece kadınları anmak ve anlamak ,günlerini kutlamak, üzerlerine övgüler yağdırmak değil, kadın hakları, kadın-erkek eşitsizliği  ve  kadına şiddet  konularında da tartışılması gündeme gelmiş , kadınlarımıza daha çok değer vermemizi sağlamıştır.

Kadınların ,yaralı ve ölüler vererek , çileleri sinelerine çekerek geldikleri bu günkü özgür ortam, hepimiz için gurur ve onur  vesilesidir. Gelişmekte olan tüm ülkeler gibi ülkemizde kadın hakları  istenen seviyelerde değildir.

Türkiye ,1926-1934 yıllarında Atatürk Devrimleri  ile kadınların sosyal, kültürel , hukuksal, aile içinde, çalışma hayatında, siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmuştur.

Genç  yaşlı, kız kızan, kadın erkek herkesin  Cumhuriyetimizin ve Atatürk’ün kıymetini  anlamaları, gerekir . Dönemin uygarlık meşalesini elinde tuttuğunu sandığı Avrupa ülkelerinden; “Türk kadınına seçilme hakkı Fransa, İtalya ve İsviçre’den daha önce tanınmıştır.”

Cumhuriyetin kurulması ile kadınlarımız, tarlada tabanda, dağda taştanın yanı sıra, bilim dünyasında,  eğitimde, meslek sahibi olmada, kamu alanlarında, iş yaşamında , çağdaş medeniyet koşullarından yararlanabilmişlerdir.

Atatürk ,kadınlarımızın medeni, sosyal, siyasi hak ve hürriyetlerine  kavuşmalarını istedi. Bunu da başardı. Türk ailesinin kuruluşunu düzenleyen “Türk Medeni Kanunun” kabulü ile toplumsal ve ekonomik hayatta kadın erkek eşitliği sağladı.

Atatürk’ün;

‘…Dünyada hiçbir milletin kadını, ben, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar gayret gösterdim diyemez.’

‘…çift süren, tarlayı eken, ormandan odunU getiren…..yağmur demeyip, cephenin mühimmatını taşıyan hep onlar, hep o ilahi Anadolu kadınları olmuştur.’  Sözleri ile Türk kadınının gerçek yüzünü yansıtmıştır..

Kadınlarımız, hem annelerimiz, hem eşimiz, dostumuz ve çocuklarımızın anneleridir.

Cennet onların ayakları altındadır. Onlar birer çiçektir.

Kadınlarımıza bakmayı, gözetmeyi, kollamayı, koklamayı bilmek gerek..

Kadınlarımız, İnsanlığın var oluşundan bu yana uygarlığın gelişmesindeki en büyük görevi üstlenmiştir.

geleceğimizdir.

Çocuklarımızı besler, eğitir, gözetir ve koruyup  kollayandır..

Onlar, karşılıksız sevginin ete kemiğe bürünmüş halidir..! Çocuğu ve sevdiği erkek için dünyanın en güzel kucağıdır..

Onlar zekidir, sevdiği erkeği vezir eder… Ancak ne yazık ki tarih boyunca kadınlara şiddet uygulanmıştır.

Kadına şiddet dünyada en yaygın ancak en az cezalandırılan bir suçtur..

Dünya Kadınlarının ve tüm kadınlarımızın bu güzel gününü tekrar kutluyorum .

Hoşça Kalın…!

Yaşanacak bir Dünya için kadınlarımızı sevip sayalım !                                                                    İsmail ALTOK