BOLU HABERLERİ

Anne annem’in anlattıkları

Anne annem’in anlattıkları
Asuman Sarı
Asuman Sarı( [email protected] )
1.708
21 Şubat 2018 - 21:59

Anne annemin geçmişe dair anlattıklarını her zaman can kulağıyla dinlerdim. 

Yaşadığı onca zorluk ve yokluğa rağmen güçlü kadındı. Her zaman  güler yüzlü ve oldukça sevecendi. ilerlemiş yaşına rağmen hala diri, güzel ve sağlıklıydı.                         

Boş duramaz hep bir şeyler üretirdi Anne annemin eski günlerden anlatmasını çok severdim.Öyle güzel anlatırdı ki ,dizine başımı koyar sanki anlattığı zamanın içinde kaybolur,nedense bende o günleri yaşıyor gibi huzurlu bir rüya alemine dalar giderdim.

Elinde beş tane küçük şişlerle ördüğü yün çoraplara işlerdi geçmişini sanki nakış nakış. Eskiden koyun yününden eğirirdik ipleri çorapları onunla örerdik hem sıcak tutar hem de sağlıklı olurdu. Şimdi her şey bol lakin dayanıksız, tat tuz yok,bet bereket desen hiç yok. O zamanlar yokluk, fakirlik vardı ama bereket de vardı.           

 

Günler çok uzundu, çünkü sabah ezanında kalkardık üzerimize güneş doğduğunu bilmem. Tarlaya giderdik, gökyüzünde yıldızlar çıkınca eve dönerdik. Ocakta kaynayan tarhana çorbasına bir avuç nane atardık mis gibi kokardı” Derken gözleri dalıp giderdi. Yer sofrasına bismillah la oturulur, beyaz sırça çorba leğenin den hep birlikte yenilirdi.

 

Kepekli undan kendi yaptıkları ekmekler özenle dilimlenir sobada veya ocaktaki kömürde kızartılıp çorbaya doğranırdı .”Ekmekli yiyin yoksa karnınız doymaz”.Geceleri gökyüzünde kocaman ay ışığı geceyi aydınlatır bu yüzden çoluk çocuk dışarıda oyun oynar eve girmek bile istemezmiş.   

Parmağına ördüğü çorabın ipini dolarken ,”Şimdi çocuklar bile değişik yerinden kalkmıyor dışarı çıkıp oyun oynamıyor ”derdi. Derin bir iç çeker, ”Eski günler bir başkaydı be çocuğum insanlar birbirine saygılıydı, küçükler büyüklerin yanında derli toplu otururdu bacak bacak üstüne atmazdı.

Sofraya oturunca gerekmedikçe konuşulmaz yemeğe saygı olurdu,yemek çeşidi olmasa bile bir çeşit yemek ağız tadıyla yenirdi,tek kaptan ama  herkes kendi önünden kaşıklardı yemek bitince de şükredilir ALLAH bereket versin denirdi.Bu devirde şükürde azaldı bereket de..                                                                     ( Devam edecek )                                                   

Asuman SARI