BOLU HABERLERİ

AYFER HATİPOĞLU SARI.. MİLLİ DEĞERLERİMİZİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRİYORUM..

AYFER HATİPOĞLU SARI.. MİLLİ DEĞERLERİMİZİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRİYORUM..
Avatar
Yasemin Topcuoglu( [email protected] )
3.006
04 Nisan 2018 - 8:04

Ayfer Hatipoğlu SARI ,başarılı resim ve filografi çalışmaları ile yurt içi ve yurt dışında oldukça beğenilen değerli ve başarılı bir sanatçımız.. Onu farklı kılan, kendine özgün bir tarzının olması..  Kullandığı renkler ve objeler, çalışmalarını seyrederken sizi Anadolu kültürümüze doğru bir yolculuğa da çıkartıyor.  Ayrıca, yurt dışında da tanıtmayı düşündüğü “çivilerin tellerle dansı” dediği filografi çalışmaları ile de büyük beğeni alıyor. Benim de, iki çalışmamla katıldığım 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününe özel ” Kadının Alegorisi” adlı karma sergisinde tanıştım Ayfer hanımla. Ben de Ayfer hanımı, Siz değerli okuyucularımızla tanıştırmak ve eserlerinden bir kaçını sizlerle paylaşmak istedim.  Pozitif enerjisini de yansıttığı,  çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdiğimiz değerli sanatçımız Ayfer Hatipoğlu SARI ile sanatı ve kurucuları arasında olduğu Tılsım Uluslar arası Sanat Derneği’ndeki faaliyetleri ile ilgili, Siz değerli okuyucularımızın da beğeniyle okuyacağınız  bu güzel röportajı gerçekleştirdik. Yoğun çalışma programından bizler için vakit ayıran değerli sanatçımıza çok teşekkür ediyor ve sanat hayatında başarılar diliyorum.

– Ayfer Hatipoğlu SARI kimdir diye sorarak bu güzel röportaja başlayalım istiyorum. Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız.?

Trabzon doğumlu, üç çocuk annesiyim. Trabzon Lisesi mezunuyum. Erken yaşta anne olduğum için çocuklarını büyüttükten sonra sınava girip, İşletme bölümünü kazandım. Devam edemedim ve çok sevdiğim Resim sanatına başlamaya karar verdim. O dönemden beri aralıksız resim yapmaya devam ediyorum.

– Başarılarla dolu bir sanat yolculuğunuz var. Resme yönelişinizden bu güne kadar süregelen sanat yolculuğunuzdan bahseder misiniz.?

Çok sevdiğim Resim Sanatına 2003 yılında Yüksel BAYDAR atölyesinde başladım. Hocamızın ve Veysel ACAR hocamdan karakalem dersleri aldım. Uzun süren bir eğitim döneminden sonra, beş yıl önce kendi atölyemi kurdum ve orada çalışmaya devam ediyorum. Ayrıca filografi  sanatıyla ilgileniyorum. Bu eski bir Osmanlı sanatıdır. Çivilerin tellerle dansı diyorum. Yurt dışında bu sanatı tanıtmayı düşünüyorum.

-Tarzınızı nasıl yorumlarsınız.?

Benim resimlerim, kendi kültürümüzü yansıtan objelerden, halı ve kilimlerden oluşan, detaylı realist çalışmalar olduğunu düşünüyorum.

– Genellikle, Geleneksel El Sanatları arasında yer alan halı, kilim ve her birinin ayrı birer anlamı, hikayesi olan kilim desenlerini tuvalinize yansımış olarak görüyoruz. Neden kilim ve halı çalışmaları diye sormak istiyorum.?

Ben uzun bir dönem portre çalıştım ve çok sevdiğimi sanıyordum. İki yıl önce hep yapmayı düşündüğüm bir kilim çalışmasıyla başladım ve sürekli devamı geldi. Bitirmeden diğer kompozisyonumu hazırlıyor ve zevkle ona başlıyordum. Sonunda anladım ki çok zor olmasına rağmen beni içine alan benden bir parça olan, bu tarz benim tarzım. Ben bunları çalışırken mutluyum ve bir şeyler anlatabiliyorum. Aynı zamanda Milli değerlerimizi ölümsüzleştiriyorum.

– Kurucuları arasında olduğunuz, Tılsım Uluslararası Sanat Derneğinde ve ek başkan olarak da aktif olarak çalışıyorsunuz. Derneğinizin çalışmalarından ve yeni projelerinizden bahseder misiniz.?

Evet, Tılsım Uluslararası  Sanat Derneği’nin kurucularından olup, ek başkan olarak aktif şekilde çalışmaktayım. Derneğimizde, çeşitli sanat dallarından arkadaşlarımız bulunuyor. Biz, öncelikle unutulmuş sanat dallarına yer vererek onları canlandırmaya ve yurt içi, yurt dışında tanıtmaya çalışıyoruz. Her yıl 29 Ekimde gelenekselleşen Cumhuriyet sergimiz var. Önümüzde 18 mayıs Müzeler Müdürlüğü ile yapacağımız bir sergimiz var. Bir festival düşünüyoruz. Arkadaşlarımız Tiflis’te bir çalıştay ve sergiye katıldılar. Tunus’ta bir çalıştay ve sergi düşünüyoruz. Aslında çok yapacak işimiz var.

-Sanat ve Sanatçıyı nasıl tanımlarsınız.?

Sanat, İnsanların duygu ve düşüncelerini, hissettiklerini dışa yansıtma yeteneği ve şeklidir. Sanatçıda, bu yeteneklerini doğuştan olarak ve eğitimle  hayatına mal eden kişidir.

– Sanat Eğitimi ile kişi kendini keşfediyor. Okul öncesinden başlayarak sanat eğitiminin önemi ve gerekliliği konusundaki düşüncelerinizi anlatır mısınız.?

Sanat Eğitiminin okul öncesinden başlayarak hayatımızın her döneminde faydasını görürüz. Çocukların sosyal, duygusal ve kişisel gelişimleri için sanat aktivitelerine katılmaları çok önemli. Sanatın çok çeşitli dalları var bunların hepsinin kendine göre faydası olacağından, çocuğumuz hangi dala yönelikse ona yönelmesi için yardımcı olmalıyız.

-Sanatın insan üzerindeki gücünden ve sizin hayatınıza kattıklarından bahseder misiniz.?

Sanat, kişinin duygularını ifade etmesine, özgüvenini kazanmasına, düşünmeye, araştırmaya, zamanını değerlendirmeye, terapiye, kazanç sağlamaya, sosyalleşmeye, beynini çalıştırmaya, el becerilerini kazanmaya, pozitif düşünmeye, olaylara daha objektif bakmaya yardımcı olur. Bana kattıkları ise, daha sosyal, özgüvenli, ayakları yere basan, kendisiyle barışık olan, sabırlı ve olayları daha alttan almaya çalışan pozitif bir hayat felsefesi edinen biri olduğumu düşünüyorum. En önemlisi kendime ait bir şeyler üretiyorum.

– Resmin belki de en önemli özelliği, kişinin kendini ifade edebilme kolaylığını sağlamasıdır. Resimlerinizde kendinizi yeterince ifade ettiğinizi düşünüyor musunuz.?

Tam olarak ifade ettiğimi düşünmüyorum. Bunun zamanla daha çok kazanılacağına inanıyorum.

– Kendinize örnek aldığınız sanatçılar kimlerdir.? hangi yönleri ile..

İlk zamanlar Mustafa SEKBAN’ın hayranıydım. Bazen ondan esinlendiğimi hatırlıyorum. Şu anda kendime hedef olarak tarzını almak istediğim birisi yok. Kendi içimden geleni, kendi renklerimle yansıtmaya çalışıyorum ama incelediğim, araştırdığım, takip ettiğim çok sanatçı var. Örneğin İman MALEKİ …Galiba hayranı olduğum sanatçıların çoğunluğu realist, hiper realist çalışanlar. Beni bunlar daha çok etkiliyor.

– Bugüne kadar açtığınız sergilerden bahseder misiniz? Ayrıca hazırlığı içinde olduğunuz yeni bir sergi ya da yeni bir projeniz var mı?

Bugüne kadar 100 den fazla sergiye katılmışımdır. Bunların bazıları yurt içi, bazıları da yurt dışıdır. Kendi kişisel sergimi bu yıl Şubat ayında açacaktım ama şartlar gereği iptal ettim. Fakat sürekli karma sergilere katılmaya devam ediyorum. Önümüzdeki 23 Nisan da Yıldızlar Geçidi sergisinde bulunacağım.  18 Mayısta derneğimizle bir sergiye katılacağım. Bu sergiler her an olabiliyor ve katılıyorum. Bu sergiler devam ederken, kendi kişisel sergime de hazırlanmaktayım.

– Bu güne kadar sosyal sorumluluk projeleri kapsamında açılan sergilerde yer aldınız mı.? destek olacağınız yeni bir proje var mı yakın zamanda..

Evet bulundum. Hayvanseverler derneği yararına olan sergimizde, resmim satılarak destek oldum. Kendi derneğimle, Otistik çocuklara resim yaptırarak canlı performans yaptık. Engellilere yardım dolayısıyla Ankara’da bir sergiye bağış yaptım. İstanbul’da engelliler için yapılan bir sergiye katılarak katkıda bulundum. Derneğimizle de bu tür projeler olduğunda yardımcı olmaya çalışıyoruz.

– Tecrübelerinizden yola çıkarak sanat alanında var olmak için çabalayan gençlere ne gibi önerileriniz olur.?

Öncelikle sanata eğilimleri varsa engellemesinler. Mutlaka eğitim alsınlar ama en önemlisi hiç bırakmadan devamlı çalışsınlar.  Ben, bu ortamda Sanat Okulunu bitirip sanat yapamayan çok kişiyi gördüm. Önemli olan çalışmak ve üretmektir. Birde yetenekli olduktan sonra sizi kimse durduramaz.