BOLU HABERLERİ

Aylin Yaman “Filografi Sergisi”

Aylin Yaman “Filografi Sergisi”
Asuman Sarı
Asuman Sarı( [email protected] )
2.962
05 Nisan 2017 - 21:51

Merhabalar değerli okurlarım.                                                                                  

 

Güzel Bolu’muzda her geçen gün sanat dallarına  ve sanata olan ilgi artıyor. Bolu belediyesi Mehmet Yücetürk sanat merkezinde halen sergilenmekte olan Filografi sanatı sergisi oldukça ilgi görüyor.

Bolu’da bu sanatı yapan tek usta Aylin Yaman, üç yıldır halk eğitim merkezinde usta öğretici olarak kurs veriyor.  İlk olarak Filografi Orta doğu da doğmuş ve buradan tüm dünyaya yayılmış, fakat yapımı zor olduğu için çok yapılmayan bir el sanatı olduğunu dile getiren genç hocamız sözlerine şöyle devam ediyor.  Bu sanat Ülkemizde yıllarca cezaevlerinde yapılmış ve cezaevlerinden iş çıkarmak zor olduğu için de orada kalmış.  Filografi  Çiviyle Telin aşkıdır. Yapan eller ne kadar başarılı ise bu aşk ta o kadar güzel olmaktadır. Filografi, çivi sanatı, ecnebi ismiyle ( Strink art ) Son derece göz okşayan ,estetik,son zamanlarda da popilerliği artmış bir tekniktir. Ahşap yada sunta panonun üzerine çiviler çakılıp aralarını, nizami bir şekilde tellerle doldurma işlemi ( 18 farklı teknik) Profesyonel anlamda yok olma tehlikesi yaşayan sanat dallarından biri olsa da ,el işi- hobi arenasında kendine yavaş yavaş yer buluyor olması oldukça sevindiricidir. Özellikle hat yazıları,çiçek desenleri ve harflerle oluşturulan panolar çok güzel görünüyor .Filografi pano üzerine,tasarlanan çizim yapılıp ,üzerine belli sıklıkta düzgün bir şekilde çiviler çakılıyor, daha sonra uygun renklerde teller çiviler arasından geçirilerek desen dolduruluyor. Ama bunu gelişigüzel bir şekilde yapmıyoruz, belli bir nizam olması gerekiyor.Telleri sıkı bir şekilde germek de şart . Kullanılan ahşap yada sunta tabakanın çok kalın yada aşırı ince olmamasına da özen gösterilmeli. Kadife ,deri gibi kumaşlarla pano tercihe göre kaplanabilir.                                                      

Toplam 21 öğrencisi olan yaş aralıkları en küçük 10, en büyük 70 yaşlarında ve çoğunluğu engelli olan kursiyerlerin ortaya çıkardığı eserler gerçekten görenleri bu sanata özendiriyor.                                                                                                

Amaç engellilerle engelsizleri kaynaştırmak olduğunu ifade eden Aylin Yaman hocamız ,aslında birçok kişiden duymuştum ama kişisel sergimde engelli bir arkadaşın sergi salonuna çıkamaması ve yardımları kabul etmeyip engellere takılıyoruz sözü beni çok etkiledi kızdım ,aslında engeller beyin’lerdeydi ve aşk ile yaptığım Filografı’yi engellere rağmen aşk ile yapacak kişilere ulaşmaya çalıştım.Sakatlar derneği ile iletişime geçtim Başkan Ömer Aşık çok yardımcı oldu.Sonra ben engellere takılmaya başladım yer yoktu ,Bolu belediyesi bize yer verdi .Sonra Rampa yoktu ,kendi imkanlarımızla ahşaptan rampa yaptık.Malzemeler pahalı dediler. Yardımsever iş adamlarımız yetişti imdadımıza  Zorlukları aştık yaptıklarımız ortada ,biz engelleri kaldırmak için çiviler le tellerle hayata köprüler ördük dedi.                                                                                        

Güler yüzü ve sıcacık sohbetimizin sonunda ,böylesi farklı bir sanatın Bolu’da  tanınmasına vesile olarak.yapmış olduğu özverili çalışmalarından dolayı kendisine teşekkürü bir borç biliriz .

Teşekkürler Aylin Yaman ..                                                                                                        

Asuman SARI