Reklamı kapat

Reklamı kapat
BOLU HABERLERİ

Cahit Çıngı Aday Adaylığı Konuşma Metni

Sayın vekilim, İl Başkanım, İlçe Başkanlarım, İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyelerim, siyasi ve yaşça büyüklerim, sevgili partililerim,  basınımızın değerli temsilcileri, sivil toplum örgütlerimizin saygıdeğer başkan ve yöneticileri, Üniversitemizin değerli akademisyenleri, İl dışından gelip bizlere desteğini esirgemeyen sevgili yol arkadaşlarım ve çok değerli Bolu Halkı.   Hepinizi en içten duygularla selamlar, sevgilerimi sunarım.   Hepiniz […]

Cahit Çıngı Aday Adaylığı Konuşma Metni
11 Ekim 2012 - 13:00 'de eklendi ve 685 kez görüntülendi.

Sayın vekilim, İl Başkanım, İlçe Başkanlarım, İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyelerim, siyasi ve yaşça büyüklerim, sevgili partililerim,  basınımızın değerli temsilcileri, sivil toplum örgütlerimizin saygıdeğer başkan ve yöneticileri, Üniversitemizin değerli akademisyenleri, İl dışından gelip bizlere desteğini esirgemeyen sevgili yol arkadaşlarım ve çok değerli Bolu Halkı.

 

Hepinizi en içten duygularla selamlar, sevgilerimi sunarım.

 

Hepiniz hoş geldiniz

 

Bugün, katılımınızla onurlandırdığınız bu salonda, hayatımın en önemli kararlarından birini paylaşmak için buradayım.

 

Az önceki klipte de belirtildiği gibi, doğduğum değil ama doyduğum, yaşamaktan büyük keyif aldığım, doğasını sevdiğim, havasını kokladığım, kökezinden içtiğim ve buralı olduğum, 30’umdan sonraki yaşamımı şekillendirdiğim, çocuklarımı büyüttüğüm, değişik alanlarda hizmet verdiğim, dostluğu, huzuru gördüğüm ama iyi yönetilmediğinden emin olduğum cennet Bolumuza hizmet etmek amacıyla önümüzdeki yerel seçimlerde, bir parçası olmaktan onur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nden Bolu Belediye Başkanlığına Aday Adaylığımı şu an itibariyle açıklamaktan gurur duyuyorum.

 

Hemen belirtmeliyim ki, bu karar birkaç günde alınmış bir karar değil, 1 yılı aşkın bir sürenin sonunda olgunlaşan bir karardır. Farklı ortamlarda konu açıldıkça veya bu düşünceyi duyan partili veya değil bir çok insandan hep olumlu, sıcak, teşvik edici mesajlar aldım.

 

Son 6 aydır görüştüğüm birçok partili büyüğüm, yaşça büyüğüm, partimizin her kademesinden uzun yıllardır tanıştığım partililerim, Üniversitemizin değerli akademisyenleri, ve dostlarım bu kararın alınmasında en büyük etkenlerdir. Ve bu karar hiçbir kişisel hesap, hırs ve ihtiras içermemektedir, gelecekte de içermeyecektir.

 

Şimdi, birkaç satırda Bu kararı almama neden olan gerekçelere değinmek istiyorum.

 

Değerli Bolulular, sevgili dostlarım,

Hepimiz biliyoruz ki Bolumuz, ülkemizin, MARKA değeri nüfusuna oranla çok yüksek olan bir kenti. Fakat maalesef bu avantaj Bolu insanı tarafından yaşanamamaktadır.

 

Kaç kentin Köroğlu gibi bir destanı, bir kahramanı vardır?

 

8-10 yaşlarında bir çocukken Fikret Hakan’ın canlandırdığı Ruşan Ali’yi, yani kahraman Köroğlu’nu birkaç kez seyretmiştim. Çocuk halimle, Köroğlu’nun adaletsiz Bolu Beyine isyanını duygulanarak izlemiştim.

 

Kaderin cilvesi ki, beni Bolu’da sizlerin karşısına çıkardığında o duygular canlandı zihnimde Ve dedim ki kendi kendime

 

“Köroğlu’ca davranma vakti geldi artık”

Sizce de öyle değil mi?

 

Şimdi gelin, hep beraber düşünelim,

 

Dört mevsim boyunca 3 büyük kentin dışında hangi il televizyonlarda bu kadar çok yer alabilir?

 

Bolu veya sahip olduğu doğal ve kültürel değerleri haber veya kültür programlarında mutlaka yer alır.

 

Kar yağar yollarında ulaşım zorlaşır, haber kanalları Bolu dağı veya Cankurtaran mevkiinden haberlere başlar, bayram olur Bolu Tüneli veya otoyol giriş çıkışları haber olur.

 

 

Yaz-kış siyasi parti toplantılarında ilk akla gelen yer Abant’tır. Bütün yerel ve ulusal kanallar oradan çıkacak haberlerin peşindedir.

 

Hava durumunda kar kalınlığı verilir, Uludağ, Palandöken ve tabii ki, Kartalkaya…

 

Hepimizi üzen trafik kazaları olur, yine ekranlarda Bolu vardır.

 

Yaz aylarında Türkiye Ligleri futbol takımlarından 8-10 kadarı Karacasu Termal Otel,

Gazelle veya Gerede Esentepe Tesislerindedir.

 

Beyaz et sektörüne dair bir haber varsa, ulusalda bilin ki mutlaka Bolu da vardır.

 

Söyleşi, yemek ve Türk mutfağıysa, programın konuklarından birisi Osmanlı’nın Saray mutfağını da yönetmiş, hizmet vermiş Mengenli Aşçılardır. Tatile gittiğinizde kaç yıldızlı olursa olsun turizm tesislerinde Mengenli veya Sazak içinden bir aşçıyla mutlaka karşılaşırsınız.

 

Sonbahar geldiğinde bütün gazetelerin turizm eklerinde Yedigöller’in muhteşem fotoğraflarını görürsünüz.

 

Ben 1980’li yılların tek kanallı siyah beyaz televizyonlarının karşısında akşam saat 8’de haberleri beklerken, ekrandaki Bolu Gölcük yazılı görüntüyü hala hatırlıyorum.

 

Hatta yayın kesildiğinde ilaç niyetine gösterilen muhteşem Bolu manzaralarını.

 

Uluslararası tır taşımacılığında Bolu’lu, Yeniçağa’lı firmalar hep en öndedir.

 

Bolu’da her mevsimde, çeşitli yaş guruplarında mutlaka bir spor turnuvası vardır. Çünkü Bolumuz kolay ulaşılabilir bir coğrafya sahiptir.

 

Ben Bolu’ya gelen her misafirimi daha önce gördüklerinin dışında At Yaylasına, Gölcük,

Kızık yaylasına, Çakmaklar Çamlığına çıkarırım. Oradaki bakir görüntü ve yılkı atları her konuğumun mutlaka beğenisini kazanmıştır.

 

Bolu’muzun ülkemize önemli bir katkısı da Komando Tugayı’dır. Terörün yoğun olduğu en sıcak bölgelerde Bolu Komando Tugayı görev alır. Ordumuzun üst düzey subay kadrosuna bakılırsa mutlaka hayatlarının bir bölümünde Bolu’muzda görev yaptıkları görülür.

 

Yurdun dört bir yanından Fizik Tedavi için gelen hastalar şehrimizde şifa bulurlar.

 

Lise ve Üniversite yıllarımı hatırlıyorum da, Birinci ligde top koşturan tüm takımların korkulu rüyasıydı Boluspor. O yıllarda Bolu’da olmamama rağmen Lütfü’lü, Vadili, Sinanlı, Aydınlı, Çetin’li, Rıdvan’lı Bolusporu dün gibi hatırlarım. O yıllarda Eskişehirspor ile birlikte ligin 4- 5 büyüğünden biriydi ve Bugün hangi ligde yer alırsa alsın Boluspor’un saygınlığı bu şanlı tarihinden gelir.

 

Ve Bolu’dan Bolulu’dan konuşurken asla bahsetmeden, hatırlanılmadan geçilemeyecek

En önemli değerimiz İZZET BAYSAL.

 

Hiç kuşkusuz, doğumumuzdan yaşlılığa kadar hayatımızın her kesitinde, Bolu’da nefes aldığımız her zaman diliminde onu saygı ve rahmetle anıyoruz, anacağız.

 

Simdi size soruyorum sevgili dostlar;

Türkiye’de hangi kentin İZZET BAYSAL gibi bir hayırseveri ve böylesi bir vakfı var?

Kaç insana yaşarken nasip olmuştur heykelinin dikilmesi. Bir an gözlerimizi kapayıp şöyle bir tahayyül edelim. İzzet Baysal Vakfı’nın sağlık ve eğitim alanlarında kazandırdığı tüm eserleri Bolumuzdan çıkartın. Ne kalır geriye Bolu Adına?

Gözümüzü açınca bir karabasandan uyanmış gibi oluruz.

 

Sanayicimiz, inşaatçımız, küçük büyük bütün esnafımız, cafelerimiz, lokantalarımız ne iş yapardı?

 

Çocuklarımız nerede eğitim görürlerdi?

 

Hastalanınca nereye giderdik?

 

Yaşlılarımız ne yapardı?

 

Değerli bilim insanlarımızdan nasıl yararlanabilirdik?

 

Bütün Türkiye’ye örnek olan İzzet Baba’mız olmasaydı biz Bolulu’lar gerçekten ne yapardık?

 

Buradan hepimizin adına onu bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm Bolulular gibi ben de işletmelerimde, Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin yanına İzzet Babamızın resmini gururla asıyorum. Bence bu, ona duyduğum, duyulması gereken sevgi ve saygının küçük bir ifadesidir.

 

Ben bu kürsüden başta İzzet Baysal olmak üzere Bolu’nun Marka değerine değer katan emekçisinden sanayicisine, aşçısından turizmcisine tüm kişi ve kurumlarımıza, kaybettiğimiz tüm değerlerimize şükranlarımı sunuyor, Allahtan rahmet diliyorum.

 

Sevgili Dostlar, Değerli Misafirler.

Buraya kadar yaşadığımız Kent Bolu’nun her alanda Marka değerinin ne kadar yüksek olduğunu gerçek örneklerle anlatmaya çalıştım.

 

Bu konuşmayı yaparken de, yönetimine talip olduğum bu kentin ne kadar özel ve önemli olduğunun farkındayım. Bu göreve, Bolu’nun marka değerini daha yukarılara taşıyabileceğimize inandığım için, hep daha fazlasını hak ettiğini düşündüğüm Bolululara daha güzel bir kent sunabileceğimize inandığım için talip oluyorum.

 

Şimdi, basın mensuplarımız da dahil herkese şu soruları sormak istiyorum.

 

Doğa harikası Bolumuz yerelde marka değerine yakışır bir şekilde yönetiliyor mu?

 

Yerel yönetim Bolu’ya sevgi, Bolu’da yaşayanlara saygı gösteriyor mu?

 

Yolu düzgün, suyu temiz, sokakları modern mi?

Ankara’dan gelen bir vatandaş, Karacasu Bölgesinde ki bir tesise kolayca ulaşabiliyor mu?

 

Bankalar bölgesinde bulunan bir sürücü Valiliğin bulunduğu bölgeye nasıl ulaşabiliyor?

 

Bu soruların, hatta şuan aklımıza gelmeyen nice soruların neredeyse olumlu bir cevabı yok değil mi?

 

Geçen kışı yaşayan insanlarımız, yapılan altyapı çalışmaları sırasında kendilerine ne kadar saygı gösterildiğini düşünüyor?

 

Yüksek kiralar nedeniyle İzzet Baysal Caddesinde bulunan esnafın ciroları % kaç düşmüştür?

 

Yapılan uygulamalara fikren karşı çıkan esnafın işyerinin önüne şımarıkça ve ahlaksızca moloz yığdıran, Türkiye’de başka bir yerel yönetici var mıdır?

 

Kendi partisinin belediye meclis üyelerinin bile isyan ettiği, meclis oturumlarına katılmak istemediği bir yerel yönetim anlayışı Bolu’nun sorunlarını ne kadar çözebilir?

 

Belediye bölüm amirlerini herkesin ortasında azarlayan, insanları rencide eden bir kişi personelinden nasıl verimli bir çalışma bekleyebilir?

 

Kişisel kin ve hırsları uğruna, çalışan mühendis ve mimarına, meslektaşına eziyet etmek-ettirmek nasıl bir ruh halidir?

 

Her gün azarlanan çalışanın yaşamından bezdiği artık sakinleştirici kullanmaya başladığı bir belediye, vatandaşına nasıl güler yüzlü hizmet verebilir?

 

Yaşadığı bir tartışma sonucu toplumun huzurunu bozan, kentimizin mülki amirine, emniyet müdürüne, güvenlik birimlerine yönelik saygısızca demeçler veren bir yöneticinin Bolu’yu Ankara’da layıkıyla temsil ettiğini kim düşünebilir?

 

Oy verenin bile açıkça pişmanlığını dile getirdiği, kendi partililerinin bile “İllallah” dediği bir yönetim anlayışı geleceğin Bolu’sunu kurabilir mi?

 

Üniversitemize eğitim amacıyla gelen gençlerimiz sorunlarına çözüm arandığını veya üretildiğini düşünüyor mu?

 

Bir kentin mimar ve mühendislerinin yönetimlerini istifaya zorlamak, bu konuda tetikçiler kullanmak nasıl bir demokrasi anlayışıdır?

 

Küçük esnafını, sanayicisini tehditle taşınmaya zorlamak nasıl bir vicdanın ürünüdür?

 

Ne yazık ki, birlikte sorup düşündüğümüz bu soruların cevabı hep olumsuzdur.

 

Bu salonda bulunmayan binlerce-onbinlerce kişinin de bizler gibi düşündüğünü biliyoruz.

 

Sevgili Dostlar, Değerli Bolulular, çılgın değil ama Bolu’da yaşayanları çıldırtan uygulamalardan kurtulmanın zamanı inanın artık gelmiştir.

 

Buradan, sevgili Necdet Gören ağabeyimin ifadesiyle

“Bolu’da bacası tüten tüm insanlara” sesleniyorum.

Geçmişte hangi kişiye, hangi partiye oy vermiş olursanız olun, yaşadığımız bu güzel kente hoyratça ve egoistçe yapılanlardan mutlu olmayan tüm hemşerilerime sesleniyorum.

 

Bu Memleket bizim !

Gelin, bu güzel ili, herkesin yaşamaktan mutlu olduğu bir kent haline getirmek için el ele çalışalım, fikirler üretelim, hayata geçirelim.

 

Gelişen dünyanın tüm avantaj ve olanaklarını, Bolumuza kazandırarak geleceğimizi şekillendirelim.

 

Bolumuzu sadece yaşayanların değil, misafirlerinin de mutlu olduğu, bu mutluluğun yüzlere yansıdığı bir kent yapalım.

 

Gelin, sıkıntıda olan esnafına sahip çıkan, şiddet gören kadınlarına kol kanat geren, Engellilerimiz ve ailelerinin yaşamını kolaylaştıran,

İlimize değer katan öğrencilerimizin bir turizm elçisi olarak mutlu ayrıldıkları, Bir kısmı yok edilmiş tarihini yeniden hayata katan,

 

Turistik olanakları zengin, spor dallarında iddialı, bilim insanları, sanatçıları ve en önemlisi halkıyla bir ve beraber olan, yüksek yaşam kalitesine sahip bir cennet Bolu Kuralım.

 

Bunlar bizim hasretimiz, bunlar hepimizin özlemi.

 

Sevgili Cumhuriyet Halk Partililer,

Bolu Belediye Başkanı Aday Adayı olarak huzurunuza geldiğim bugün, önce belediye başkan adayı, sonra da BELEDİYE BAŞKANI olabilmek için ayırt etmeksizin

her birinizin desteğine ihtiyacım var. Her dönemde her birinizin nasıl özveriyle çalıştığının canlı tanığıyım. Geçen seçim döneminde, çoğu benim yaş gurubumda olan, aralarında; Aysel İşler, Halit Tuna gibi büyüklerimin de olduğu partililerimin nasıl içten bir şekilde mahalle çalışmaları yaptıklarını duyguyla hatırlıyorum.

 

Tanımaktan onur duyduğum, Cumhuriyet Halk Partili olmanın,

 

Cumhuriyete ve onun değerlerine sahip çıkmanın ne demek olduğunu, onlardan tekrar tekrar öğrendiğim büyüklerim Mustafa Çatladı, Ahmet Hamdi Tanyar, İsmail Tunca, Çolak Mehmet, Karadeli İsmail, Mümtaz Erdoğan, Mustafa Hitit, Hilmi Altındağ’ı, tanımadığım ama ismini çok duyduğum Faun Ali’yi şükran ve minnetle anıyor, Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Sevgili CHP’liler,

Türkiye’de solcu, sosyal demokrat, Cumhuriyet Halk Partili olmak zor iştir.

 

Çocukluğunuzdan başlayarak, öğrencilikten işçiliğe, memuriyetten, esnaflığa, iş adamlığına, asistanlıktan öğretim üyeliğine, iş ararken, iş yaparken, iş alırken sol görüşlü olmanın hep bedelini ödersiniz.

 

Değerlerinizden, inancınızdan, onurunuzdan hiçbir zaman ödün vermeden bedelini ödersiniz.

Ben de bu salondaki tüm Cumhuriyet Halk Partililer gibi, bütün sol, sosyal demokrat düşünenler gibi, yaşamımın her döneminde bu bedeli ödeyen biri olarak karşınızdayım.

 

Aday adayı olmaya karar verdiğimde önce Merkez İlçe başkanımız ve yönetim kurulumuzu, sonrasında sırasıyla, İl yönetimimizi, Milletvekilimiz Tanju Özcan’ı, Kadın kollarımızın ilçe ve il yönetim kurullarını, Gençlik kollarımızın il ve ilçe yönetimlerini, Belediye meclis üyelerimizi ziyaret ederek düşüncelerimi onlarla paylaştım.

 

Doğumumdan bugüne yaşamımın kısa bir özetini sundum. Onların benimle ilgili görüşlerini aldım, kafalarına takılan soruları cevaplandırdım ve bugün de bunu için sizlerin huzurundayım.

 

Şunu çok iyi biliyorum ki; Cumhuriyet Halk Partisinde aday olabilecek kapasitede bir çok arkadaşım var. Cumhuriyet Halk Partisi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu, Cumhuriyeti kuran partidir. Kadroları zengindir, birikimlidir, ilkelidir.

 

Huzurlarınızda açıkça ifade ediyorum ki, partimin belirlediği yöntem ne olursa olsun, aday adayı olacak arkadaşlarımla demokratik olarak yarışacağım. Sonuç ne olursa olsun, partimin yetkili organlarının alacağı karara saygı duyacağım. Partimi kamuoyu önünde asla tartışmayacağım. Hedefim ve hep birlikte hedefimiz, yaşadığımız güzel kentimiz Bolumuzu, sosyal demokratların uzman olduğu bir biçimde yönetmek olacaktır.

 

Bunu sizlerin desteğiyle başaracağımıza hiç kuşku duymamaktayım.

 

Yarından itibaren de, son birkaç aydır, fazla göz önünde olmadan yaptığım gibi muhtarlarımızı, emekçilerimizi, esnaflarımızı, sivil toplum örgütlerimizi, sendikalarımızı, spor kulüplerimizi, iş adamlarımızı ziyaret edeceğim. Sorularını, sorunlarını ve çözüm önerilerini dinleyeceğim. Kimi zaman Bolu’da kimi zamansa Bolu dışında, ilimizi nasıl huzur içinde yaşanılası bir kent yaparız, onun çalışmalarını yapacağım.

 

Tüm bu hedefler için, parti ve siyasi kimlik gözetmeden her kurum ve kişiyle Bolu için ne yapabiliriz diye görüşeceğimizi, birliğin, beraberliğin ve bunun getireceği huzurun inşaası ve devamlılığı için, canımızı dişimize takarak ve sadece Bolumuzu ve insanımızı düşünerek hareket edeceğimizi beyan ediyor ve söz veriyoruz.

 

Sevgili Cumhuriyet Halk Partililer, değerli Bolulular

 

Konuşmamı duygusal bir sahne ile sonlandırmak isterim.

 

Yıllardır hafızalarımızdan silinmeyen toplumun her kesiminden insanımızın bildiği “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmini mutlaka hatırlarsınız..

Atıf Yılmaz’ın yönettiği, büyük usta Cahit Berkay’ın müziklerini yaptığı,Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin’in oynadığı o çok şeyler anlatan film.

 

Hani, filmin sonunda Türkan Şoray çocuğunu alır ve Ahmet Mekin’in yanına gider.

 

Kadir İnanır arkalarından bakmaktadır. O unutulmaz müzikle birlikte ekranda “SEVGİ EMEK İSTER” yazısını görürüz.

 

Bütün filmi, yaşadığımız hayatı üç kelimeyle bu kadar öz anlatamazsınız.

 

Ben bu sahneden hareketle;

Yaşamımda ve İş hayatımda EMEK verdiğimi düşünüyorum.

 

Siyaset de EMEK ister. Ona da EMEK verdiğimi düşünüyorum.

 

Ve artık, birlikte, gerçekten hep birlikte BOLU için EMEK verelim diyorum.

 

Bu samimi emeklerin karşılığını kesinlikle alacağımıza inanıyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle katılımlarınızla onurlandırdığınız bu özel gün için şükran ve minnetlerimi sunuyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor ve daha yüksek bir sesle diyorum ki;

 

Dünyada başka bir BOLU yok.

Bu değer bizim, Bu hasret, bu özlem bizim.

BU MEMLEKET BİZİM.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER