BOLU HABERLERİ

Cemre

Cemre
Asuman Sarı
Asuman Sarı( [email protected] )
2.403
20 Şubat 2017 - 11:57

 

Merhaba değerli okurlarım…

 

Son zamanlarda herkesin dilinde . Cemreler düşmeye başladı..   Cemre nedir .?Hepimizin bildiği. İlkbaharın müjdecisi ve hava sıcaklığının artması olayıdır.. Bu konuda biraz daha araştıralım istedim..

 

 

Cemre kelimesinin sözlük anlamı kor yani ateştir. Diğer bir anlamı ise Müslümanların hac sırasında mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yığındır..

Araştırmalara göre ,cemre olayı hakkında birbirinden farklı birçok  açıklamalar mevcuttur. Bunun yanı sıra incelenen bütün kaynaklardan cemre ifadesinin çok eski zamanlardan bu yana kullanıldığını görmekteyiz.

cemre-asuman-sarı

Cemre halk arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinir..Birer hafta arayla Havaya ,suya ve toprağa düştüğüne inanılan ısıtıcı bir güçtür.

 

Cemre düşmesi olayı yüzyıllar öncesinden itibaren halk tarafından gözlemlenmiş ve tecrübelere dayanılmış bir olaydır..

 

Cemreler ilkbahar başlamadan hemen önce düşmeye başlar. Birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılır. Halk cemrenin düşüş sırasına göre önce havanın ısındığına sonra su ve toprağın ısındığına inanır..Ancak bunlar coğrafi bilgilerle çatışmaktadır. Çünkü güneş ışınları önce toprağı ısıtmakta yerden yansıyan ışınlar da havayı ısıtmaktadır…Yani meteoroloji olarak bakıldığında ısınma sırası toprak, hava ve su şeklinde gerçekleşir.    Cemre düşmesi tecrübelere dayanan bir inanış olsa da bazen ,cemrenin düştüğü günlerde havanın soğuduğu ,fırtına ve kar yağışı bile görülmüştür…Sonuç olarak cemre düşmesinin modern teknoloji ile çok fazla ilgisi yoktur. Küresel ısınma ve atmosfer olayları mevsimlerin değişmesine neden olmuştur.

 

Hal böyle olsa bile inanış ve alışkanlıklardan vazgeçilmez. Kış mevsiminden bahara geçişin  habercisi sayılan cemre Türk kültüründe ve edebiyatında da yer bulmuştur kendine..Osmanlı zamanında önemli kişilere övgü şiirleri yazılır ve bu şiirlere ( cemreviye )denilirmiş. Yine cemrelerin düşmesiyle halk arasında ,Hıdrellez ve nevruz kutlamaları da yapılmaktadır..İnsanlarda ayrı bir coşku ve heyecan uyandıran bu aylar olumlu düşünceleri de tetikler mutluluk verir..

 

Büyüklerimizin bir sözü ile noktalamak istiyorum.._

 

Ağustos soğuya soğuya kışı getirir_Şubat ılıya ılıya yazı getirir.  Gönlünüzden  ilkbaharın ılık  rüzgarları eksilmesin .

 

Sevgi ve saygılar herkese ..

 

 

Asuman SARI.

CEMRE-ASUMANSARI