BOLU HABERLERİ

DOST; YANINDA DİNLENDİĞİM KİŞİDİR..

DOST; YANINDA DİNLENDİĞİM KİŞİDİR..
Avatar
Yasemin Topcuoglu( [email protected] )
4.417
27 Mart 2018 - 21:16

” Dost, onunla birlikteyken olduğun gibi görünebileceğin, ruhunun tüm gizlerini anlatabileceğin  biridir. Onunla birlikteyken kendini korumaya gerek yoktur.” diyor filozof ve yazar J. Rousseau. Ne kadar da doğru .. Bence de Dost yanında dinlendiğim, kendim olabildiğim kişidir.

Aslında bizler kendimizi değerlendirdiğimizde, niyetimizi bildiğimiz için kendimizi niyetimize göre değerlendiriyoruz. Karşı tarafı değerlendirirken de, algımız neyse, beklentimiz neyse ona göre değerlendiriyoruz. Değerlendirme sırasında çok eminizdir, ” kesin bunu o yüzden yapmıştır ya da şöyle bir sebeple yapmamıştır, bundan ötürüdür .” gibi gerekçeler bulur ve emin oluruz. Birisi için bu kadar net varsayımlarda bulunmak, otomatikman “varsayım beklentiyi doğurduğundan, beklenti de hayal kırıklığı getirdiğinden” ilişkiler içerisinde bir karşılıklı danışıklı dövüş gibi bir şeyler oluyor. Bu sefer “dostluk” dediğimiz şey bir alış verişe dönüşüyor. Mesela ” O, benim zor zamanımda yanımdaydı, ben de onun zor gününde yanında olmalıyım ” gibi.  Aslında burada bir dostluktan ziyade zihnimizde oluşturduğumuz şeyin, karşılığını alıp alamadığımıza bakma hali yani bir kıyaslama var. Kafamda bir şablon oluşturdum, sen o şablona uyuyorsan benim için “iyisindir,  güzelsindir, dostsundur” eğer o şablona uymuyorsan  “arkadaşım sen beni kullanıyor musun?  ben sana  o zaman niye emek vereyim.” gibi bir şeye dönüşüyor. Bahsettiğimiz şeylerin içerisinde dostluğa dair hiç bir şey yok. Buralar, bizim hayata karşı güven duymayan tarafımızın, acı çekmekten korkan, insanlar tarafından kırılmaktan,aldatılmaktan, kullanılmaktan korkan tarafımızı kontrol altında tutma çabamızdır. Biz bunu sevgi zannederiz, aslında bu bir alış veriştir. Mesela; ilk defa tanıştığınız bir insanı sever misiniz.? diye sorduklarında ” bir tanışalım, konuşalım bakalım, ortak noktalarımız var mı, benim düşündüğüm şekilde bir insan mı”. deriz.  Eğer , uyuyorsa arkadaş olabilir, o zaman sevebilirim gibi bir şeye dönüşüyor. Bu sevgi değildir. Bu zihnindekine uyup uymadığının kontrolüdür. Bir liyakat kontrolü yapıyoruz, sanki işe alır gibi dostluğu almak için bir şey yapmak gibi..

Peki gerçek dostluk nedir..?

Dost, yanında yargılanmadığını bilerek değişmek zorunda olmadığın, kendin olabildiğin insandır. Dost, bizi dinliyen ve duygularımızı anlamaya çalışan kişidir. Sadece dinlenilmek bile, başlı başına o kadar güzel bir nasip ve şifadır ki…Ve karşısındakinin mutluluğunu, kendi mutluluğun gibi önemsediğin, yanında dinlendiğin, huzur bulduğun, güvendiğin kişidir dost.  Çünkü  sadece görmek istediğim, özlediğim için, aramak istediğim için arıyorum.  Sadece anlatmak istediğim için anlatıyorum ya da hiç bir şey anlatmadan “çok yorgunum sadece yanında oturup biraz dinleneyim” diyebildiğimdir.  O zaman “bir çözüm bulsun” gibi beklentilerim de  otomatikman ortadan kalkıyor. Kıyaslama yapılacak, karşılığı olur ya da olmaz diye düşünülecek hiç bir şey olmuyor. Bu yüzden yaptığınız sohbet başlı başına bir şifa oluyor çünkü sohbet belirli kıstaslara göre yapılmadığı için gönlüne de, ruhuna da, yaşamına da dost oluyor. Dinlemek, o kişinin anlattıklarına şahitlik etmektir. Şahitlik,  kulağın şahitliği, gözün şahitliği, diline şahitlik. Dost bulmak, belirli bir insana karşı yaptığımız şey değil yani o kadar tamamlayıcı ki kendi içinde. Rabbimin sana bir vesile kıldığı o şahitlik etme nasibini hakkıyla yerine getirebilmektir.

Dostluğu biz şu an ki kendi algımıza göre değerlendiriyoruz. Hayvan sevmeyen, insan sevmez diyenler, bir köpeğin dostluğunu daha üstün tutanlar var. Zor zamanımda, işime yarayacak bir şey yapmış olmasını dost olarak addedebiliyoruz. Dost bence bir şeyi yapan değil de, şahit olan, şahitliğinin hakkını veren kişiymiş gibi. Şahitlik Rabbim’in bize verdiği tek hikmet. Beşer halimiz, bir şeyi yapmaya zaten gücümüz yok. İnsanın kendi içinde, karşılaştığı insanlardan beklentisi daha fazla olduğu için , kafasındakine uymadığında  hemen ” güvendiği dağlara karlar yağması” oluyor. Güvenmemen gerektiğini sana Allahû Teala göstermişse, “bir özgür irade de nasip etmiş, hamdolsun”, senin beklentinin oradan olmayacağını göstermesine rağmen, sen hala kafandakine inanmak istiyorsun. Sonra da ” bu insanlar niye böyle… niye benim emeklerim boşa gidiyor” diye üzülüyoruz, suçlamaya geçiyoruz. 

 Gönlünden geleni yapmadığında, insan kendine bile dost olamıyor. Bir başkasının dostluğundan ziyade , senin gönlüne doğanın peşinden gidebilmelisin. Çünkü senin isteme duygusunu veren de Rabbimdir. Bu isteme duygusunun peşine düşebilirsen, bunun için bir emek, bir zaman, bir gayret vermeye razıysan işte o zaman kendine dost olmaya başlıyorsun. Bunu fark edemiyorsan , o sorumluluğu almıyorsan o zaman herkes birbirini suçlamaya başlıyor. ” o yaptı, bu yapmadı, o aradı, bu aramadı,  o fark etmedi” gibi bir şey yapıyoruz yani biraz kendimize zulm ediyoruz.

Bize başladığımız bir şeyi, ölümüne kadar devam ettirmek zorundaymışız gibi geliyor. Dost diyorsak eğer, onun bize aldığı, verdiği ne var ne yok diye hiç bakmıyoruz. Dostumuz diye güveniyoruz, sorgulamıyoruz. Sorumluluğu tamamen kendi üzerine almak yerine tabir-i caizse başkasının üzerine yıkarak aslında kendimizi kandırıyoruz. İnsanız, eksiğimiz, hatamız, yanlışımız hep olur, olacaktır da. Yaradılış gereği Rabbim’in verdiği bir öz de vardır. Biz bu öze ne kadar yakın durabiliyorsak, ne kadar kendimizle dost olabiliyorsak, o kadar özümüze yaklaşıyoruz. Biz önce kendimizle dost olabilelim ki, eksikliğimizi ve yanlışlığımızı var mı yok mu diye.. Varsa da sorumluluğumuzu tam olarak alabilmek bizim niyetimiz olmalı.

Dost olabildiğince, beklentin yok olur. İnsanlara karşılık isteyerek değil, içinden geldiği için bir şeyler yapmaya başlarsın. Tanıdığın, tanımadığın fark etmez, bir şeyler paylaşıp paylaşmadığın da fark etmez. Dostluk o zaman bir zamana, emeğe bağlı bir şeyden çıkar. Sadece o an içine doğanın peşine düşersin. Güzel dostluklara şahit olabilmemiz dileğimle sevgiyle kalın..