BOLU HABERLERİ

İnsan Hakları

İnsan Hakları
1.725
10 Aralık 2017 - 23:21

HAKKI, HAKLARINA SAHİP ÇIKMALI,                                              10/12/2017                                                                                           

Dünya ‘da yaşamını sürdüren  insana, insan haklarına saygı her çağda , çağa uygun önem göstermiştir. İnsanların  istekleri dışında yaşamak zorunda bırakıldıkları şartlar  tarih boyunca  görülmüştür. İnsana kulluk etmek, köle hayatı yaşayarak,  işkenceler görmek  gibi örnekler verilebilir.

 Bu olayların dayanılmazlığı insanları hoşnutsuzluklarının  tavan yapmasına neden  olmuştur.

Günün aydın, demokrat ve devrimci halk yığınları , dayanılmaz hale gelen  bu duruma İngiliz halkı her duruma boyun eğen pısırık halkına rağmen hoşnutsuzluklarını ortaya koyarak 1215 yılında İngiltere Kralı John’a karşı haklarını savunmak amacıyla bazı istekler ortaya koydular.

Ortaya konan  kararlı tavır karşısında kral bu antlaşma  metnini kabul etmek zorunda kaldı. Hazırlanan “Özgürlükler Belgesi” taraflarca kabul edildi. İnsan hakları konusunda  ilk adım atılmış , artık insan hakları metne dökülmüş, insanların hakları güvence altına alınmış oluyordu.

Daha sonra insanların yaşayışlarındaki, yaşam koşulları ve  eşit haklara sahip olmaları fikri” 1776 yılında Amerika’da yayımlanan Bağımsızlık Bildirisi” ile  pekiştirilmiş  oluyordu.

 İnsan hakları konusunda önemli bir adımda , Fransız İhtilali ‘den sonra yapılmış ve 1789 yılında İnsan Hakları Bildirisi yayımlanmıştır.

 Bütün bunlar  insanların daha çağdaş yaşama isteğinin  ürünüdür. Geçmişte insan haklarının tam, hiçbir ayrım yapmadan korunamaması bu zorunluluğu kaçınılmaz kılmıştır. Sözde var olması, uygulanmasını sağlamamıştır. Yapılan eksik uygulamalar, insanın insana yaptığı eziyetler insanın var oluşunu ve kişiliğini zedeleye gelmiştir.

İnsan hakları ile ilgili baş kaldırış ,bireysel karşı koymalar etkili olamamıştır. Bu sebeple tam bağımsızlığını kazanmış  uluslar ülkelerinde yaşayan insanların haklarının, artık devletleri yönetenlerin “iktidarların “güvencesi altında olması  fikri ağırlık kazanmıştır.

“İnsan haklarını insanın kendisi değil, yasalarla eşit olarak hiçbir ayrım yapmadan korunması sağlanacaktır.”.

Birleşmiş  Milletler Genel Kurulunda kabul edilen bildiri ile özgür  insanların daha bağımsız yaşamaları öngörülmüştür.  Bu 30 maddelik bildiriye uyulması konusunda gerekli yasal düzenlemenin yapılması istenmiştir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’ni 10 Aralık 1948 günü kabul etti.  Otuz maddelik bu bildiri, Dünya’da insan haklarının korunmasını amaçlamaktadır. Üye devletlerin anayasalarında bu bildirinin ön gördüğü haklar  yasalarında büyük ölçüde bulunması sağlanmıştır.

“Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye ülkeler, 10 Aralık tarihini içine alan haftayı İnsan Hakları Haftası olarak kutlamaktadır.”

Hoşça Kalın…!

İnsan haklarına hep birlikte sahip çıkalım !                                                                                      

İ.ALTOK