BOLU HABERLERİ

Kalem

Kalem
Şuri Hamza Demirel
Şuri Hamza Demirel( [email protected] )
1.746
23 Ocak 2017 - 20:49

Kalem..

O akşam erkenden geldi eve. İş çıkışı  Kulüp’e uğrardı sık sık. Tanıdık birileri mutlaka denk gelir, Ülkeye dair konulara kafa yorarlardı.

Çay , kahve ve arada okey partisi eşliğinde  , bu gelinen noktanın  sorumlularından bir şekilde “etkin”  hesap sorulmalı fikri etrafında hem fikir olurlardı. Arada aykırı sesler çıkardı ama dönem “muhalefet etme dönemi” değildi bilirlerdi.


“Kendine bile fazlaydı”, boşaltmak, rahatlamak istiyordu. Ev en iyi sığınaktı. Karısının karşılamasını beklemeden açtı anahtarıyla  kapıyı .  Hızla yatak odasına girip pijamasını giymeye  çalıştı ,”sadece altı giysem yeterli” dedi.
Zaten ateş gibi yanıyordu bedeni.


Salona geçti ,yemek hazırdı. Televizyona baktı haber saatine daha vardı. Kitap okumalı biraz dedi. Yöneldi o yana ama, Kitaplık sanki bomboştu. Bulamadı bir şey. Yine koltuğa oturdu.


Zaman , duvardaki saatin akrebine yapışmış, kımıldamasına izin vermiyordu.
En iyisi erkenden yatmalıydı. Yatak odasına geçerken , küçük kızının odasından ışık koridora yansıyordu. Kapıyı açmak için yöneldi ama hemen vaz geçti. Bugün bakamazdı kızının yüzüne. O da geldiğini fark etmemişti.  “Ödevlere dalmış herhalde” dedi , içinden.


Dışarıda akşam,  hüznünü  sokaklarla paylaşıyordu. Sahipsiz köpekler dolaşıyordu tek tük. Kuş sesleri de kesilmiş , arada  bir arabalar geçiyordu, bir ara  bağıra bağıra bir  ambulansın sesi duyuldu , hızla gelip  geçti. Sonra yine sessizlik çöktü geceye…

Yağmur camları yoklayıp geçti, bahçede pencere boyuna kadar uzanmış kiraz ağacının yaprakları vurdu cama birkaç kez. 


Daldı..! Uzun yemyeşil bir çimenlikte açtı gözünü. Güneş pırıl pıırıl .  Hemen önünde durgunca akıp giden masmavi Irmak çarptı gözüne. Karşı yakada  kızını gördü, kendine doğru sevinçle koşuyordu. “Gelme” demeye  kalmadan ırmağın içine girdi kız. Yaklaştıkça küçüldü kız sonunda kayıp oldu.


Bağırdı  bağırdı..!   Kimseler duymadı.  Sallandığını hissetti bir an. Gözünü açtı..!


Hanımı başucundaydı. “Rüyaymış” dedi. Rahatladı .  Kan ter içinde kalmıştı.  Yastığın tersini çevirdi, yorganı tekrar kafasını örtecek şekilde kaldırıp içine girdi.


O gece, “kabuslar” başka başka göründü gözüne . Gözünü kapattığı an başlıyor , zor bela uyanınca peşini bırakıyorlardı. Bazen kaldığı yerden başlıyor gibi oluyordu iki uyku arasında..!  Saat 7 gibi kalktı.


Kızının  odasının ışıkları hala yanıyordu ,  uyuya kalmıştı. Masasına ilişti gözü, kalem kutusunun ağzı açık kalmış kalemler ortalığa saçılmıştı. Ürperdi korktu, kapıyı hırsla kapatıp  salona geçti .  Kahvaltı yapmadan çıktı evden. Zaman hızlanmıştı. Adliyeden içeri girdi. Duymuyordu tanıdık  sabah selamlaşmalarını …  Odasına  girdi. Kapıyı ardından kilitledi .  “Daha zaman var” dedi. Bir ara çaycısı geldi çaldı kapıyı. “İyi bir kahve iyi giderdi” dedi kendi kendine. Hayır bu sabah kahve de fazlaydı.


Saatine baktı 9’ a geliyordu, kalktı hızlı adımlarla  duruşma salonuna geçti. Kürsünün ardında kendi koltuğu hariç diğerleri doluydu. Oturdu…
Yukarıdan baskı aylardır devam ediyordu. Karar çoktan verilmişti. Duruşmalar kitabına uydurulsun diye tekrarlanıyordu. Zaman sadece karar uygulama zamanıydı. Hukuk  o kapıda resmi duran kızın kılıç tutan kollarının altından  uçup gitmişti  çoktan. 


Başladı duruşma. İçerde  bir sessizlik oldu birden . Artık hiçbir şey duymuyor görmüyordu.  Gözlerini  önündeki kürsünün hizasından karşı duvara dikti .
İçerde  herkes konuştu , herkes bağrıştı, kavga çıktı bir ara ama hiç birini duymadı.


Ve o an geldi.  Son sözü kendi söylemesi gerekiyordu. Salon ayakta onun ağzından çıkacak kelimelere bakıyordu.
Konuştu, konuştu..!


Sağ elini alt çekmeceye attı. Çıkarttı. Sonra  İki eliyle tutup ikiye böldü. Masanın üstüne bıraktı. Kalemin bir parçası hemen yuvarlanıp yere  düştü. Diğeri öylece kaldı ilk bırakıldığı yerde.


“Bu son olsun” dedi sessizce …  Salondan koşar adım ayrıldı.

                                                                                                                                           

Hamza DEMİREL