BOLU HABERLERİ

Okul

Okul
Şuri Hamza Demirel
Şuri Hamza Demirel( [email protected] )
1.259
22 Ekim 2016 - 17:24

                                                    OKUL

Yaya 9 km yoldu okul. Pazar günü akşam, üstü çıkılıp, Cuma son ders  zili çaldıktan sonra tekrar dönülen. Eve giden yolda, yanımızdan hızla geçen arabaların almadığı ve ardından taşlarımızın küfürlerimizin kavuşamadığı köy  yoluydu okul.


Yorgunluktu, yokluktu, yoksulluktu ama umuttu gelecekti. Bilgi ve kültür merkeziydi, adam olmaktı okul. Bilgi hazinesi Öğretmenleri kızdırmak, dert ve tasasız gülebilmekti. Çalan teneffüs zili ile büyük bir yarış’ın startı verilmişçesine sınıflardan dışarıya fırlamaktı çok zaman okul.  


İlk kez aşık olmaktı mesela, ilk kız kavgasıydı, ilk kıskançlıktı, başarıydı, yarıştı en hızlı koşabilmekti.
İlçenin en metruk,  tek odalı evlerinde yaşayabilmekti, getirdiğin erzakı beş gün  yetirebilmekti.
Arkadaşlıktı, Dostluktu, Kardeşlikti, Bölüşmekti okul, ­­­İyiyi kötüyü, doğru ve yanlışı ayırt edebilme bilinci kazandırandı, çoğu zamanda parasızlıktı okul.


Yalan söylememekti, Aldatmamaktı, Ahlaktı, Kültürdü. Anne sevgisiydi, vatan sevgisiydi.
Andımızda “Ey Türk gençliğiyle “başlayan, “saygı duruşuydu” bir dakikalık. “İstiklal Marşıydı” , her pazartesi ve Cuma açılışa – kapanışa  denk getirip haykırdığımız.
“ Yerli malı haftasıydı ”,  “ Kızılay haftasıydı ”,  “ Ülkenin kalkınıp ilerlemesiydi ” ,“ Anneler günü ” , “ Öğretmenler günü ” , ” 10 kasım ” , “ 19 Mayıs ”, “ 30 Ağustos ” , “ 29 Ekimdi ” , ” Şeker Bayramı, Kurban Bayramı ” , “ Çocuk Bayramıydı “ okul.


“Bilimdi”,  “bilgiydi”,  “ savaşsız bir dünyaydı”,  yani  “yurtta barış dünyada barıştı”. “Çanakkale içinde Aynalı  Çarşı”, “İzmir Kordonboyu’nda, Hasan TAHSİN” , ”Antep de  “ Karayılan”,  “Maraş da “Cabbar Oğlu Muhammet” , “Urfa’da Fransız kurşunu  da geçmez adama”  idi okul.


Kurtuluştu,  Cumhuriyetti,  Atatürk’tü. Endüstri, Tarımdı, Sanattı. Tren rayları, Otomobiller,  Tayyarelerdi, yani bilgiye aç insanlar için, medeniyetti okul.


Bitmeyen servet, sonu gelmeyecek nihayetti. Yani, hayat  okul , okul hayattı.!.   

HAMZA DEMİREL

okul