BOLU HABERLERİ

ORUÇ,İNSAN VE RAMAZAN…! (2)

ORUÇ,İNSAN VE RAMAZAN…! (2)
İsmail Altok
İsmail Altok( [email protected] )
1.478
13 Haziran 2017 - 23:26

 ORUÇ,İNSAN VE RAMAZAN…!   (2)                                 14 HAZİRAN 2017

         

        Ülkemizde İzmir ili Karaburun merkezli 6.3 şiddetindeki deprem, Ege ve Marmara bölgemizdeki yerleşim birimlerinde de hissedilmiştir. Ülkeme ve depremi yaşayan milletimize geçmiş olsun! Allah yardımcıları olsun.

         Tuttuğumuz oruçların insan sağlığımız açısından da son derece faydaları bulunmaktadır;

Sindirim sistemimiz mola verir, böbrekler kendini onarır.

Bir yıl boyunca yorulan mide ve bağırsaklar dinlenerek kendilerini yenilerler .

Sigara ve diğer sağlığa zararlı kötü alışkanlıklardan uzaklaşılır.  

Tansiyonun, damarlar üzerindeki baskısını azaltarak uzun ve sağlıklı yaşamamızı sağlar.

Bilim, orucun insan sağlığı üzerindeki faydalarını anlatan makaleler yayımlamıştır.

Bu durum, Sevgili Peygamberimizin (sav) ; “Oruç tutunuz ki sıhhat bulunuz” tavsiyesi ile de örtüşür !

         Ayrıca; Tövbe ve pişmanlıkların kabul edildiği, cennet kapılarının herkese eşit miktarda açıldığı, şeytanların etkisiz hale getirildiği, nefislerin terbiye edilerek açlık ve susuzluktan sahibine boyun eğdiği, bereketli günler….!

“Yazdıklarım, yazılanlar  yüce dinimizin olağan  güzelliği olarak Ramazan ayı ve orucun getirileridir.”

Bunca güzelliği sabırla ve ibadetle sürdüren insanlar Ramazan’ın sonuna geldiklerinde;  Allah’ın (cc) bir lütfu olarak Ramazan Bayramı’nı aynı duygularla kutlarlar.

        Bunca maddi ve manevi, sağlık, sosyal faydaları olan oruç ibadetini yerine getirelim. Oruç ayını af ve mağfiretimiz için fırsat bilelim. Bundan sonraki “oruç“ Ramazan’a kadar, yerlere göklere sığmayan bir zaman dilimine kavuşamayacağımızın bilinciyle hareket edelim. Önümüzdeki Ramazan ayına yetişip yetişmeyeceğimizin de bir garantisi olmadığından, yaşadıklarımızı ve fırsatları değerlendirmek hususunda gecikmeli davranmayalım. Oruç ibadetinin bereketi ile kazandığımız güzel amel, ahlak ve davranışlarımızı oruç sonrasında da terk etmeden alışkanlık haline getirelim. Bir yıl boyunca bu manevi atmosfer içinde kalmamızı ‘’ortak akıl” ve sürdürülebilir davranış olarak görelim.

Bu konuda Sevgili Peygamberimizin (sav); “Ramazan ile Şevvalde altı gün oruç tutan kimse, bir yıl oruç tutmuş sayılır”  diyerek Ramazan ayının ve yapılan amelin önemini belirtmiştir.

Yüce Mevlamız (cc) dan iyi niyet , sabır ve güzellikler içinde bir Ramazan ayını geçirmeyi ve  Kadir Gece’sini  yaşayarak ve yaşatarak, tutulan oruçlarımızın kabulü  noktasında dua ederek; İbadeti bol, düşkünlerin, kimsesiz ve hastaların yanında, hayırlı  bir oruç ayı geçirmenizi diliyorum…                

Hoşça Kalın…!

 

Sağlıkla Yaşayın…. !                                                                                                                                          İsmail ALTOK