BOLU HABERLERİ

RAMAZAN AYI’NDAKİ KARDEŞLİK DUYGULARIMIZI, KADİR GECESİ’NDE PEKİŞTİRELİM.

RAMAZAN AYI’NDAKİ KARDEŞLİK DUYGULARIMIZI, KADİR GECESİ’NDE PEKİŞTİRELİM.
İsmail Altok
İsmail Altok( [email protected] )
6.327
28 Haziran 2014 - 13:30

ramazan-ayı-ismailaltok

 

RAMAZAN AYI’NDAKİ KARDEŞLİK DUYGULARIMIZI, KADİR GECESİ’NDE PEKİŞTİRELİM.

 

Ramazan,  “Huden linnas” yani insanlar için kılavuz olan Kur’an’ın indirildiği ay . Ne güzel aydır ki; 27. Gün Kadir gecesidir. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.  Kur’an’a göre hayatına yön veren herkesin , oruç tutması emredilmiştir. Ramazan ayı iyiyi , güzeli , doğruyu , sevgiyi , şevkati , merhameti  gösteren , kötülüklerden arındıran Kur’an’ın indiği aydır .

 

Ramazan ayına erişen her Müslümanın oruç tutması gerekir . Tutamayanların başka günler de tamamlayabilir. Allah kolaylık ister , zorluk yoktur. Allah, oruç tutanları mükafatlandırır. Kötülüklerden ,dermansızlıklardan korur ve kollar. Bizde Allah’a olan bağlılığımızı göstermiş oluruz. Sabah gün doğmadan ki; alaca karanlıkta başlayan ve akşam gün batımı alaca karanlığa kadar süren zaman diliminde,  ağzımıza yemek ve su koymayarak Allah’a  itaat etmenin nişanını gösteririz.  Gözlerimize , dilimize kelepçe vurmalıyız .Kötü olan her türlü davranışlardan vaz geçmeliyiz. Gülen yüzümüzü , tatlı dilimizi komşularımızdan , yakınlarımızdan eksik etmemeliyiz.

 

Yaşlı , hasta ve yoksulların ellerinden tutmalıyız .Dertlilere deva , hastalara şifa olmalıyız . Yüce Allah’a yakınlık ancak O’nun yarattıkları ile olacağından ; hayvanlara , bitkilere diğer bütün canlılara yaşama haklarını iade etmeliyiz….! Allah dualarımızı kabul eder .İbadetlerimizi yerine getirdiğimiz sürece Yaradan geçmiş günahlarımızı affeder .Affedicidir Yaradan . Hayır’ı yanımızdan hiç eksik etmeyelim. Gücümüz oranında maddi, manevi yardım edelim ki ; Allah bizi kaza ve belalardan korusun.

 

Ramazan ayında tutacağımız oruç , yapacağımız ibadetlerle , kendimizi kontrol edebilme yeteneği kazanırız. Aşırılıklardan kaçınır ,hırs ve arzularımızı frenlemeyi ve başkaları tarafından değil , kendi kendimizi idare etmeyi  toplum içinde saygınlık kazanmayı öğretir , değer olduğumuzu kanıtlarız.

 

Allah nazarında yaptığımız hayır ve duaların karşılığını on kat olarak iade eden Allah ,Ramazan ay’ın da yaptığımız hayır ve duaları kendi üzerine alır .

 

Bizler Allah rızası için oruç tutuyoruz .Hiç kimsenin olmadığını , Allah’ın daima yanımızda olduğunun bilerek oruç tutuyoruz. Ne içimizden ne de dışımızdan kötü söz söylemeden , israfın önlenmesini öğreniyoruz hem de.

 

Ramazan ayında kazanılan iyi niyetli ibadet kazanımları ,Ramazan ayının bitişiyle son buluyor ,tükeniyorsa ; kurulan tuzaklara yakalanmışız demektir.

 

Allah , her günü Ramazan ayı gibi yaşamamızı nasip etsin…!

 

Günleriniz Mübarek, Ramazan-ı  Şerif’imiz Makbul olsun………!