BOLU HABERLERİ

Ressam Nimet Kayapınar.. ” Sanat müthiş bir duygu selidir”

Ressam Nimet Kayapınar.. ” Sanat müthiş bir duygu selidir”
Avatar
Yasemin Topcuoglu( [email protected] )
2.973
14 Şubat 2018 - 20:15

” Resim öyle sihirli ki, başladıktan sonra bırakamıyorsunuz ” diyor Sevgili Nimet KAYAPINAR..

 Gözünün güzel gördüğü ve huzur bulduğu her şeyi tuvaline yansıttığını söyleyen  Nimet KAYAPINAR’ in resimleri iç ferahlatıcı ve canlı bir renk armonisine hakim. Resimlerinde doğal ve bir o kadar da bozulmamış bir dünyayı yansıttığı için,  kendinizi sımsıcak bir atmosferde buluyor ve pozitif duygular içerisinde bir yolculuğa da çıkabiliyorsunuz.  Huzur veren bir manzarada özgürce koşan bembeyaz atlar ve size hissettirdikleri.. diğer bir tabloda vazo içindeki rengarenk güller ve leylaklar tüm güzellikleri ile  sanki canlıymış  gibi karşınızda.. Ve bir diğer tablosunda gül ile bülbülün hüzün veren hikayesini hatırlıyorsunuz.. keman çalan kadın tablosu  kim bilir içinizde hangi duyguları canlandırdı belki de “keşke ben de keman çalabilseydim” diye içinizden geçirdiniz…

Aslında tüm eserlerinde alçak gönüllüğünün ve duyarlı kişiliğinin yansımalarını hissedebiliyorsunuz. Bu duyarlılığı ile Nimet hanım, Sanatçı dostlarının karakalem portrelerini yapmaya başlamış ve bu portreler de Nimet hanıma birçok ödülleri beraberinde getirmiş. Ödül getiren bu çalışmalarının içinde benim de portremin bulunması benim için ayrıca bir onur kaynağı olmuş ve çok duygulandırmıştı.  Gözünün rahatsızlığı nedeniyle karakalem portre çalışmalarını bırakmak zorunda kaldığında ” kendimi yalnız hissettim” diyecek kadar yüreği değerli dostlarına karşı sevgi dolu..

Benim gibi resim sanatıyla iç içe olan ya da sanatın herhangi bir alanına ilgi duyanların da ilgiyle okuyabileceğini düşündüğüm için “Resim yaparak kendime sihirli bir dünya kurdum”diyen çok değerli sanatçımız Sevgili Nimet KAYAPINAR’ ı , Siz değerli okuyucularımızla tanıştırmak istedim. Sanatın hepimizin hayatında bir şekilde var olabilmesi dileğimle sevgiyle kalın..

 

– Nimet hanım hoş geldiniz. Öncelikle yoğun çalışma programınızdan zaman ayırarak röportaj isteğimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Sizi biraz tanıyalım istiyorum..Okuyucularımız için kendinizden biraz bahseder misiniz? diye sorarak bu güzel röportaja başlayalım istiyorum.

Kadirli de doğdum ama Kahramanmaraşlıyım. Okul hayatında gurbet kuşu gibiydim. Ortaokul ve Liseyi Adana ve İstanbul’da yatılı okudum. İki oğlumla resim dünyamda yaşıyorum.

– Resme ne zaman başladınız. Size resim sanatını sevdirip, yeteneğinizin ortaya çıkmasına öncü  kimler oldu. Bizlere aldığınız eğitimlerden bahsedebilir misiniz.?

Sanatın bir çok dalına okul yıllarımda başlayan büyük bir ilgim vardı. Resim, müzik ve şiire karşı ama resim sanatına olan ilgim  daha da fazla idi. Öyle ki yarıyıl tatillerinde resim yaparak dinlenirdim. Lise öğretmenim okul için hazırladığı ” Atatürk Kocatepe” de resmini boyamak için beni seçmişti. İlk yağlıboyayı o zaman kullandım.  Resim Sanat Eğitimi ve yağlıboya eğitimi aldım. Oğlumun teşvikiyle Halk Eğitim de resim kurslarına başladım. Sevgili Ülkü SOYSAL hocam ile çalışmalarıma halen devam ediyorum.

– Siz tarzınızı nasıl yorumluyorsunuz.? Ağırlıklı olarak çalıştığınız temalar neler .?

Realist çalışmayı seviyorum. Realizm ve Natüralizm de her şey olduğu gibi görülür. Yağlıboya tadında olsun ama gerçek ve doğal görünsün istiyorum. Gözümün güzel gördüğü ve huzur bulduğu her şeyi yapmak istiyorum. Doğayı çok seviyorum. Doğa da kendiliğinden gelen bir harmoni var. Bu harmoniyi resimlerime yansıtmaya çalışıyorum.Peyzaj çalışmalarımda küçük de olsa mutlaka bir çiçek görmek istiyorum. Karakalem portre çalışmalarımın yanı sıra manzaralar, figürler, atlar, güller, leylaklar vaz geçemediklerimin arasında.

– Sanatı ve sanatçıyı nasıl tanımlarsınız.?

Sanat güzeli bulma çabasıdır. Sanat insanın ruhundaki güzelliklerin, duyguların, renklerin ve tasarının dışa yansımasıdır. Bu dışa vurumcu niteliği ile de insana kendisini ifade etme şansı veriyor. Sanatçı ise yaptığı eserlerle insanlara bu duyguları hissettiren ve hissedendir. İnsana, doğaya ve çevremize daha duyarlı bakabilen, araştıran, yenilikçi ve kendini yeniden yaratabilendir.

– Sanatın insan üzerindeki gücü ve sizin hayatınıza kattıkları neler..?

Sanat hepimizin hayatında olabilmeli. İster içinde olarak, ister izleyicisi olarak..Sanat müthiş bir duygu selidir. Hayal gücüyle sınırsız özgürlük  verir. Doğasında barış, özgürlük ve güzellikler vardır. Sanatın hayatımıza etkisi çok fazla. Kendimizi ve çevremizi farklı bir gözle algılamamıza, anlamamıza yardımcı oluyor. Farkındalıklarımızı artırıyor ve insana, doğaya daha duyarlı bakabilmemizi sağladığı gibi, iç huzuru sağladığı içinde onarıcı bir tarafı var. Bu onarıcı ve yükseltici tarafının yanında sizin de araştırmanıza, ilerlemenize, iyiye-güzele, dostluğa eğilimli ve daha duyarlı biri olmanızı sağlıyor. Hayatımıza sanatı dahil ettiğimizde yenileniyor ve zenginleşiyoruz. Beni takip eden bir arkadaşım şöyle bir yorum yazmıştı ” ben de resim yapmaya başlayacağım. Bunun suçlusu sizsiniz, çünkü çok güzel resim yapıyorsunuz” diye. Bu beni çok mutlu etmişti. Resim yaparak kendime sihirli bir dünya kurdum. Tuvalimdeki resim bitmeden, bir sonra ki yapacağım resmi düşünüyorum.

 

– Çalışmalarınızda kendinize örnek aldığınız ekol isimler ve eserlerini çok beğendiğiniz sanatçılar kimlerdir.?

Doğrusu kimseyi örnek almıyorum çünkü hangi sanatçının olursa olsun güzel resimlerin içinde kayboluyorum.

– Ben de dahil olmak üzere bir çok sanatçı dostunuzun karakalem portre çalışmalarını yaptığınız bir seriniz var. Bu çalışmalarınızın, benim portremde dahil olmak üzere size geri dönüşü birçok ödüller almanız oldu. Bu konudan bahsedelim istiyorum.

Evet bir çoğundan ödüller aldım. O resimler orijinal olduğu için yarışmalara gönderdim ve bir çok ödül aldım. Yüzlerce resim arasından seçilip ödül almak çok güzel..Hepsini severek yapmıştım. Dostlarımın da mutlu olduklarını hissettim. Resimleri yaparken iyiydi ama karakalem portre çalışmalarım bitince sanki biraz yalnız kaldım. Gözümden rahatsızlığım başlayınca daha fazlasını yapamadım.

– Sizce iyi bir ressam olabilmek için sadece yetenekli olmak yeterli midir?

Bana göre yetenek gereklidir fakat tek başına yeterli değil. Yetenek eğitim, bilgi, sevgi, coşku ve duyguyla birleştiğinde güzellikler ortaya çıkıyor.

– Yakın zamanda gerçekleştirmeyi düşündüğünüz bir proje ya da sergi hazırlığınız var mı?

Her sene olduğu gibi, bu yıl da Halk Eğitim Merkezi olarak sergilerimiz olacak. Değişik mekanlarda açtığımız sergilerimiz oluyor. En son Mersin’in tarihi Hadra Hamamı’nda ve Forum da sergilerimiz oldu.

– En çok hangi rengi kullanıyorsunuz.?

Yaptığım resimlerin çoğunda pembe, mavi ve yeşil rengi kullanıyorum. Manzara da gözüm mutlaka çiçek arıyor. Bana pozitif enerji veriyor. Baktığım resimler gözümü ve ruhumu dinlendirmeli..

-Nimet hanım geldik çok güzel bir röportajın sonuna.. Son olarak Resim sanatına ilgi duyan ya da yeni başlayan gençlere önerileriniz neler olurdu.? diye sorarak Size  başarılı ve sanat dolu bir yaşam dileğimle, kendim ve okuyucularımız adına çok teşekkür ediyorum.

Resim öyle bir sihirli ki.. ya da benim için öyle. Elim tuttuğu ve gözüm gördüğü sürece devam edecek. Güzellikler ve güzel duygular sanatla yaratılır. Sanat duygusal arınmaya teşvik eder. Gençler bunları bilirse daha farklı gözle bakabilir.