BOLU HABERLERİ

Varlığı ile huzur veren dostlarımıza kıymet verelim

Varlığı ile huzur veren dostlarımıza kıymet verelim
Asuman Sarı
Asuman Sarı( [email protected] )
2.470
23 Ocak 2017 - 20:34

Benim için çok değerli bir kavram olan dostluğun kıymetinden bahsetmek istiyorum.

Ama önce sevgi olmalı tabi ki. Zira, sevgi olmazsa dünyada hiç bir olumlu duygu ve düşünce beslenemez. Dolayısıyla, hayatın tadı tuzu olmaz. Sevgi, saygı olmazsa güzel gönüllerin ve sağlıklı dostlukların farkına varamayız. İçinde bulunduğumuz hayat karmaşasında sevdiklerimize, sevenlerimize, dostlarımıza zaman ayırmalıyız.

 

Değerini bilenler için, hayatta hava ve su kadar önemlidir dostluklar. Her geçen gün, iyi dostlara daha çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Çünkü mavinin hüznünü unutup, pembe umutlardan bahsedebilirsin dostlarla, zaman daha keyifli, renkli, neşeli geçer o zaman.

 

Acılarını ve üzüntülerini paylaşarak etkisiz hale getirebilir hüzünlerinden kurtulabilirsin. Gerçek sevgi ve saygıya dayalı dostluklar insanın içini ısıtır, yüreğini genişletir. Dostlarla birlikteyken bir bardak çay ve bir çıtır simitin, keyfi bile başka güzeldir.

 

Varlığıyla mutluluk veren başımızı omzuna yasladığımız da huzur bulduğumuz dostlarımız her zaman kıymetlidir. Böylesi gerçek dostların değerleri hiç bir şeyle ölçülemez. Yalnızca yüreğinden hissederek karşılığını bulduğun kişilerle yaşanan çok değerli hazinedir dostluk. Dostluk sevgi ve sadakatle, beslenir. Sağlam dostlukların ışığı etrafa da, yansır.

 

Mesafesiz severler iyi’ki varsın diyerek minnettar olurlar birbirlerine. Şu hayatın hoyratlığına ve acımasızlığına, her gün insanları birbirlerinden uzaklaştırmasına inat, sevdiklerimize, sevenlerimize, dostlarımıza ertelemeden zaman ayıralım yarın çok geç olabilir.

 

Dostlarımızı, Hz Mevlana’nın dediği gibi kalbimizle yada aklımızla değil, ruhumuzla sevmeli değer vermeliyiz. Satırlarımı yine Hz Mevlana’nın güzel bir sözüyle noktalıyorum. Dostluk iki yürek arasındaki nehir gibidir, gittiği yeri’de, geldiği yeri’de temizler.

 

DOSTÇA KALIN.

Asuman SARI