BOLU HABERLERİ

Ressam Memnune Akyüz ile

Ressam Memnune Akyüz ile
Şuri Hamza Demirel
Şuri Hamza Demirel( [email protected] )
4.092
25 Mayıs 2019 - 16:05

HD…  Memnune hanım hoş geldiniz. Sizinle, GESAM’ ın “Türkiye Sergileri” projesi kapsamında, yurt içinde açmış olduğu sergilerin yanı sıra, yurt dışında Uluslararası açmış olduğu sergilerin bazılarına beraber katıldık. Çok başarılı ve çok beğeni alan çalışmalarınızın olduğunu biliyorum. Bu nedenle de Sizi, değerli okuyucularımıza tanıtmak istedim. Yoğun temponuza rağmen bize bu röportaj için vakit ayırdınız. Size çok teşekkür ediyorum. Klasik bir soruyu sorarak bu güzel röportaja başlayalım istiyorum. Memnune AKYÜZ a. Bize kendinizden kısaca bahseder misiniz..?

Gümüşhane doğumluyum. Babamın memurluğundan dolayı çocukluğum farklı şehirlerde geçti, değişik kültürleri yaşayarak büyüdüm. Bu, hayata daha geniş bir açıdan bakmamı sağladı ve kendimi sanatın farklı kolları ile ifade etmeye çalıştım.Resim, el sanatları, folklör gibi. Bir dönem MKEK da çalıştım. Profosyenel çalışmalarıma  ressam Osman Zeki Oral’dan desen ve yağlı boya dersleri alarak başladım. Kdz Ereğli’de oturuyorum ve kendi atölyemde çalışmalarımı sürdürüyorum. Gesam ve Kdz Ereğli sanat kurumu üyesiyim.Evli ve iki kız çocuğu annesiyim. 

HD…  Ressamların eserleri kadar hayatları da ayrı bir değer taşıyor. Beğendiğimiz ressamların hayatlarını da öğrenmek isteriz. Araştırmalar yaparız nasıl bir yaşantısı vardı diye. Sanat, bir algılar bütünü ve hayat ta kocaman bir algı alanı. Bu nedenle bir ressamın eserlerini incelerken kendi yaşamından da izleri görebilmemiz mümkün. Sormak istiyorum, Sizin eserlerinizde de bu yansımaları görmemiz mümkün mü.?


Evet. Mümkün. Benim eserlerim de yaşantımdan izler taşıyor. Ben duygusal bir sanatçıyım. Kişileri incitmekten çok korkarım. İç dünyamı tuvallerime yansıtarak sanat severlerin beni tanıyabileceklerini düşünüyorum. Her eserimi ince ince işler ve  ayrıntılara çok önem veririm. O nedenle bir tablomu bitirmek aylarımı alabilir. Burada rahmetli hocam Osman Zeki Oral’ı anmadan geçemeyeceğim. O bana hep “ne kadar sabırlı, titiz ve temiz çalışıyorsun” derdi. Allah rahmet eylesin. Işıklar içinde uyusun. Gitiğim, gezdiğim ve gördüğüm yerlerde ilgimi çeken beni duygulandıran anları resmetmeyi seviyorum. Bu güzel anlar hayal gücümle duygu ve düşüncelerimle yoğrulup fırçamdan tuvalime yansıyor. Örneğin yıllar önce aile gezilerimizden birinde Erzincan’da bir köyde mola verdik. 3 ile 10 yaşları arasında 5 tane çocuk koşarak yanımıza geldi ve tatlı kısa bir sohbet açıldı. O kadar masum ve sevimliydiler ki. O çocuksu hareketleri,ürkek tavırları,  temiz yürekleri beni müthiş etkiledi ve anı ölümsüzleştirmek için bu çocukları tuvalimde görmeye o an karar verdim. Böylece  MUTLU KALPLER adlı eserim ortaya çıktı. Umarım hepsi hayata güzel bakan başarılı gençler olmuşlardır. 

HD…  Tarzınızı nasıl yorumlarsınız.. Ayrıca, her ressamın resimlerinde kullandığı bir paleti yani bir renkler armonisi vardır. Renk aslında cesarettir. Özünde farklılıkları, uyumları ve zıtlıkları da barındırıyor. Rengin dilini iyi bilirseniz, duygularınızı da o oranda daha doğru yansıtabilirsiniz. İçinizdeki enerjiyle orantılı olarak rengin içine ne kadar çok başka renkler katarsak, o kadar başkalaşıyor ve çeşitleniyor. Sizin renklerle aranız nasıl.. Hangi renk sizi ifade ediyor..? Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek isteriz.

Tarzımda peyzaj,figür ,natürmort ve değişik objeleri görmek mümkündür. Bunlara minyatür çalışmalarımı da  ekleyebiliriz.Hacivat-Karagöz ve Mevlana resimlerimi örnek gösterebilirim.Bununla beraber resimlerimde   eski tarihlerden günümüze gelen kilim,  yazma ve oya motiflerini  yansıtmayı severim. Eserlerim, kendi renklerim ve dilimin aynasıdır.Renklerle oynamayı severim.Özellikle de renkleri harmanlayıp farklı tonlar elde ederek kendi renk çemberimi yaratmak beni çok mutlu ediyor.Mavi ve mor renklerde kendimi buluyorum.

HD… Siz Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği’ne ( GESAM) üyesiniz. Gesam’ın Türkiye Sergileri projesi kapsamında Türkiye’nin hemen hemen her İl’inde açmış olduğu sergilere ve Uluslar arası sergilere de katıldınız. Bunların yanında da özel galerilerin açmış olduğu sergilere de katılıyorsunuz. Bu sergilerden biraz bahsedebilir misiniz.?

İlk kişisel sergimi Kdz Ereğli Osman Zeki Oral sergi salonunda açtım. Gesamın telif hakları projesi kapsamında açtığı yurt içi ve yurt dışı sergilerinin çoğuna katıldım ve katılmaya devam ediyorum.Gesam üyesi olmak onur ve gurur verici. Gesam biz üyelerin hatta bütün sanatçıların telif haklarını korumak için büyük özveri ile mücadele veriyor.Biz sanatçıları ve eserlerini halk ile buluşturuyor.Bu çok önemli bir olgu.Özellikle doğu illerimizde açtığı sergilerle oradaki kişilerin  belki de ilk kez resim, fotoğraf, heykel vs ile tanışmalarına vesile oluyor.Hatta çocuklara ve gençlere resim sanatını sevdirmek ve aşılamak adına büyük katkılar sağlıyor. Gesam yurtdışı sergilerinden katıldıklarımı kısaca şöyle sıralayabilirim. Gürcistan sergisi  3-7 haziran 2013Karadağ sergisi     22-25 haziran 2013Azerbaycan-Nahçıvan sergisi   22-25 haziran 2015 Uluslar Arası İran –Gesam Sanatçılar sergisi    24-27 mayıs 2017Gesam Uluslar Arası Polonya Türk Sanatçıları Sergisi   11-14 eylül 2017Gesam Uluslar Arası Ukrayna  Türk Sanatçıları Sergisi 16-1 temmuz 2018 
Gesamın Elazığ,Gaziantep,Şanlıurfa, Mardin,Diyarbakır, Erzurum, Ağrı ,Bartın, Gümüşhane, Artvin,Ordu ,İzmir ,Ankara, İstanbul/Adalar, Muğla , Edirne,  Sakarya, Bartın, Safranbolu, Çanakkale , Kocaeli, Kütahya ,Hatay ,Osmaniye,Eskişehir  gibi hemen hemen tüm illerde açtığıyurt içi  sergilerinin tamamına  katıldım. 

Özel galerilerin açmış olduğu  sergilerden de bazıları şunlardır.Osman Zeki Oral sanat ve kültür evi desen ve ustalardan yorumlar sergisi;Osman Zeki Oral sergi salonu 2009İstanbul modern sanatlar müzesi Ekim geçidi sergisi ; Osman Zeki Oral sergi salonu  2011                                            Kdz ereğli 8 mart dünya kadınlar günü sergisi,  Osman Zeki Oral sergi salonu  2012                    Unesco ödüllü Alibey Kutar etnografya galerisi sergisi  Edremit         2013                                       8 mart dünya kadınlar günü “Elmanın Yarısı”  karma sergisi              2015                                      Seyhan belediyesi ile engelsiz Yaşam ve Farkındalık Derneği ile engelli çocuklar yararına düzenlenen “sanatçı yüreği engel tanımaz” karma resim sergisi    2015                                                 

Ayrıca SESAN Serbest sanatçılar 2013-2014 katoloğunda da çalışmalarıma yer verilmiştir.Buna ilaveten  71.devlet resim ve heykel yarışması, 36.düyo resim yarışması ve 14.Şefik Bursalı resim yarışması gibi yarışmalara da katıldım.

HD… Kişisel Sergileriniz var. Bu sergilerinizden biraz bahseder misiniz? Sergilerinizde yaşadığınız unutamadığınız bir anınız var mı.?

İlk kişisel sergimi açtığımda çok heyecanlıydım.Sergime gelen sanat severlerin eserlerim hakkındaki düşüncelerini merak ediyordum. Yıllarca emek verdiğim eserlerimi nasıl bulacaklardı!  Bu bende stresle beraber tatlı bir heyecan da yaratıyordu.Daha açılışın birkaç dakikasında herkesten olumlu yorum gelince stresi bir kenara bırakıp tadını çıkarmaya başladım. Bir haftalık sergim boyunca sanatseverlerin devamlı ilgisi inanın beni çok mutlu etti.Unutamadığım anımlarımdan birini paylaşayım. Evimde yetiştirdiğim bir orkide çiçeğini çalışmış ve o eserimle bir sergiye katılmıştım. O sergide yeni tanıştığım bir ressam arkadaşım tablomun yanına gelerek bana  bir eleştirisi olduğunu söyledi. Henüz ilk sergilerimden biriydi ve pek de tecrübeli sayılmazdım. Bir an iç sesimi dinledim, eleştirilmek bana ne hissettirmişti? Mutlu olmuştum, nedense eleştirilmek o an hoşuma gitmişti. Bana sergideki varlığımı hissetirmişti, oradaydım eserimi sergiliyordum ve olumlu olumsuz her yoruma açıktım, fikirlerimi tartışabilirdim. 

HD…  Sanatın öneminin yanında ayrıca Sanatın insan üzerindeki gücünden ve bireysel gelişime katkılarından kısaca bahseder misiniz..? Sanatla uğraşmak Sizin hayatınıza neler kattı..?

Sanatın ve sanatçının toplumdaki yeri çok önemlidir. Çünkü toplum başarılı buldukları sanatçıları örnek alır. Sanatçı eserleri ile topluma ışık tutar. Sanat insanın ruhunu ve iç dünyasın kötülüklerden uzaklaştırır. Yaşam içinde olaylara daha iyimser bakmamızı sağlar. Özgür düşünmeyi, kendimizi özgürce ifade etmeyi, kendimizi eleştirmeyi ve çevremizle daha  çok etkileşim içinde olmayı sağlıyor. Sanatla uğraşmak bana doğadaki güzelliklere daha farklı gözle bakmamı ve  inceliklerini bulup çıkarmayı öğretti. İlişkilerimde hayatım boyunca hassas oldum, karşımdaki insanları dinleyip anlamaya çalıştım. Kesin yargılara ulaşmadan sabırla olayları gözlemledim, sanırım bu durum sanatın bana kattıkları ve benim kendi sanatıma kattıklarımla karşılıklı birbirini besleyen bir bütün. 

HD…  “Sanatçı ürettiği ile vardır.” sözünden yola çıkarak, bu günkü başarılarınızı nelere bağlıyorsunuz.?

Evet sanatçı ürettiği ile vardır. Sanatçı eserleri ile var olur  ve yaşar. Kendisi bu dünyadan göçer gider fakat eserleri yaşamaya devam eder.Tıpkı Vincent Van Gogh,  Leonardo da Vinci,  Claude Monet ve Osman Hamdi bey gibi.Birçok sanatçı yüzyıllar önce yaşamalarına rağmen bugün eserleri sayesinde tanınıyorlar  ve  gelecek kuşaklar tarafından da tanınmaya devam edileceklerdir. Teveccühünüz için teşekkür ederim. Ben kendimi o kadar da başarılı bulmuyorum. Daha gidilecek çok yolum var.Mevlana’nın şu sözünü kendime rehber edinmişimdir. ”Mum olmak kolay değildir.Işık saçmak için önce yanmak gerekir”.O nedenle,  ben başarabilmek için halen yanmaya çalışıyorum.

HD…  Resmin belki de en önemli özelliği, kişiye kendini ifade edebilme kolaylığını sağlamasıdır. Siz resimlerinizde kendinizi yeterince ifade ettiğinizi düşünüyor musunuz.?

Kendi bakış açımla baktığım zaman evet kendimi yeterince ifade edebildiğimi düşünüyorum. Lakin başkasının gözüne görünen ile benim algıladığım muhakkak aynı değildir. Resim yapmak beni özgürleştiriyor, insanlarla paylaştığım ya da sadece kendime sakladığım hislerimi ayırt etmeden tuvale yansıtıyorum. 

HD…  Geleneksel Sanat disiplininde bir çok ekol ve usta var. Modern dönemde ise Sanatçılar olabildiğince özgün olmak durumundadırlar. Bu nedenle hem eski dönemden, hem de günümüz sanatçılardan beğendiğiniz ve eserlerinden etkilendiğiniz sanatçılar kimlerdir..?

Minyatüre olan ilgimden dolayı Osmanlı Minyatür Sanatçısı Levni’nin eserlerini çok beğenirim.Eserlerindeki renk, ahenk ve incelik beni herzaman etkilemiştir.Bazı eserlerini de severek çalışmışımdır.Örneğin Sazendeler, Uyuyan Genç Kadın, Acemi Çengisi ve Tüller İçinde Bir Kız. Ayrıca 19.yüzyıldan günümüze gelen Fransız ressamlardan olan Eugene Delacroix’in   Özgürlük  adlı Tablosu da bende ayrı etki yaratır.Buna ilaveten acılı hayat hikayesine rağmen yaşarken ünlü olan nadir ressamlardan biri olan Frida Kahlo ‘da beni çok etkilemiştir.Bende iz bırakan günümüz sanatçılarına gelince: başta hocam Osman Zeki Oral’ında içinde olduğu Onlar grubu ve bu grubun hocası Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Orhan Ersoy , İbrahim Çallı, torunu Yaşar Çallı ve Yalçın Gökçebağ’dır.

HD…  Ressamların kullandığı bir tabir vardır. “Paletim kurudu.” diye. Sizin de bu tabiri kullandığınız dönemleriniz oldu mu.?

Bazı özel nedenlerden dolayı resme ara verdiğim ve paletim kurudu dediğim zamanlarım oldu.Ama bunlar benim resimden uzaklaşmama sebep olmadı.Aksine bu arada boş durmayıp yeni yapacağım  resimlerimin kompozisyonlarını  tasarlamama zemin hazırladı. 

HD… Hocanız Ressam Osman Zeki Oral ile unutamadığınız bir anınızı anlatır mısınız.?

Düşündükçe beni her zaman  çok duygulandıran ve içimde derin izler bırakan şu anımı anlatmak istiyorum.Hocamla çalışmalarımızı sürdürdüğümüz zamandı. Osman Zeki Oral Kültür ve Sanat Evi sergisi  hazırlıkları içindeydik. O, nice öğrenciler yetiştirmiş büyük usta ,koca Çınar öyle heyecanlıydı ki sanki ilk kez sergi açıyordu. “Bu sergi benim düğünüm “ demişti. Atölyemizden hocamızın önderliğinde hocamızın minik öğrencileri de dahil davul zurna eşliğinde elimizde bayraklarla  sanki bir bayram kutlama havası içersinde sergi salonuna yürüyüşümüzü, o yürüyüş esnasında, hocamızın yüzüne yansıyan sevincini ve mutluluğunu asla unutamam. Zaten, bu sergi de hocamın son sergisi oldu.Ondan bir yıl sonra da hocamızı kaybettik.
 

HD… Sosyal Sorumluluk projelerinde yer alıyor musunuz. Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz..?

Evet katılıyorum.Bence sadece sanatçılar değil toplumun tüm bireyleri  sosyal sorumluluk projelerinde yer almalı.Çünkü bu projeler bizleri hem birbirimize kenetliyor hem de ihtiyacı olan kesimlerin rahatlamasına neden oluyor. 

HD…  Resim dışında Sanatın başka dalları ile de ilgileniyor musunuz.?
Fotoğraf sanatı ve el sanatlarıyla ilgileniyorum. 

HD… Plastik Sanatlar tabir-i caizse uzun soluklu bir maraton işi. Sonuna kadar sabırlı, araştırmacı, dar bir pencereden bakmadan istekle çalışma isteyen bir alan. Psikolojik olarak da çok güçlü olmak gerekiyor. Beş on tablo yapıp, tamam oldu dememek ya da tam tersi olarak “bundan bir şey olmaz” dendiğinde pes etmeden çalışmak gerekiyor. Bu konudaki düşüncelerinizin yanı sıra, Güzel sanatları seçmek isteyen gençlere ve resme yeni başlayanlara tecrübelerinize dayanarak neler söylemek istersiniz..?

Sanat, süreklilik isteyen sabır ve özverinin sonucu bir eser çıkarmak demektir.Sanat sanat için değil toplum için yapılırsa değer kazanır.Resme yeni başlayanlara şunları önerebilirim.Kendilerini  ifade edebilmeleri çin öncelikle bol bol çizim ve reprodüksiyon çalışmaları yapmalılar.İyi bir hocadan ders almalılar.

HD…  Memnune hanım son soru olarak, hazırlığı içinde olduğunuz yeni bir serginiz ya da projeleriniz var mı.? diye sormak istiyorum.

Evet üzerinde çalıştığım bir projem var. Herkesin hayatında unutamadığı bazı kareler vardır. Çok alakasız bir zamanda alakasız bir koku duyarsınız ve o koku hafızanızda geçmişten bir kareyi canlandırır. Ya da gördüğünüz bir obje geçmişten bir anıyı çağırır. Biz ailecek gezmeyi, yeni yerler görmeyi, kültürlerini yaşamayı çok severiz. Ailemle yaptığımız gezilerden hafızamda canlanan o anları, yerleri resmediyorum. Bu bakımsız bir evin penceresi de olabilir, eşşeğine odun yüklemiş güleç yüzlü bir köylü de.  Projem kendimi tatmin edecek seviyeye geldiğinde sergi açmayı planlıyorum, henüz tarih vermek için biraz erken. 

zenci porno
konulu porno
4k hd porno
yaşlı mature sex
istanbul escortistanbul escortesenyurt escortistanbul escortşişli escortşirinevler escortşirinevler escortbeylikdüzü escortesenyurt escortataköy escortbeylikdüzü escortavcılar escortbahceşehir escortşirinevler escortbakırköy escortfındıkzade escortbeylikdüzü escortavcilar escortsakarya escortantalya escortantalya escortantalya escortistanbul escort