BOLU HABERLERİ

Ressam ve Moda tasarımcısı Nazan KUNDAK ile

Ressam ve Moda tasarımcısı Nazan KUNDAK ile
Şuri Hamza Demirel
Şuri Hamza Demirel( [email protected] )
5.946
20 Mayıs 2019 - 20:41

Ressam ve Moda tasarımcısı Nazan KUNDAK ile

HD… Nazan hanım hoş geldiniz. Öncelikle röportaj isteğimizi kabul ettiğiniz için, hem değerli o Özgün sanatınızla çok önemli işlere imza atmış Uluslararası bir sanatçımızsınız. Silifke’nin de markası oldunuz bir anlamda. Eserleriniz yurt içi ve yurt dışındaki önemli müzelerde sergilenmekte. Bugüne kadar bir çok ödüller kazandınız. Eserleriniz koleksiyonlara dönüştü. Başarılarınızın arkasına baktığımızda, hiç bıkmadan usanmadan çalışan, üreten, hep daha iyisini başarma azmi olan ve hiç heyecanını yitirmeyen bir Nazan KUNDAK’ı görüyoruz. Bizlere kendinizden ve sanat çalışmalarınızdan bahseder misiniz..?

NK… Silifke doğumluyum. 1972 yılında 6 yıllık Silifke Kız Enstitüsünü bitirdim. 1990-1993 yılları arası Ankara Kız Teknik Olgunlaşma Enstitüsü, 1 yıl stilistlik, 2 yıl moda tasarımını bitirdim. Yurt içi ve yurt dışında Moda Tasarımcısı olarak, isim yapmış firmalarda önemli modellere imza attım. Silifke’nin önemli yöresel Uluslararası sanatçılarındanım. Resim çalışmalarımda, Akdeniz mitolojisinin yöresel değerlerini kullanmaktayım. ( dokuma, dantelleri, nakışları, Tüm antik değerleri 100-200 yıllık ). Memleket sevdalısı olduğum için, resimlerim yöresel değerleri içermekte.  Memleketime, güzel Silifke’me aşık bir insanım. Torosların ve yöremiz memleket insanlarımızı gözlemleyerek resmediyorum. Onların giysi renklerine, canlılığına ve de o güzel yöresel konuşmalarını, konuşturarak  renklendirdim. Bu çizimlerimi örf adetlerimizi, Antik kentlerimizi de bir arada göstererek, yemeklerine kadar çizerim. Gelecek kuşaklara belgesel olarak kalmasını istiyorum. Moda tasarımcısı olunca da, bu çizimleri severek çizdim. Herkesin beğenisine sundum.

Yurt dışında bu yöresel sergilerim çok beğenildi. Aynı zamanda; yurt dışında Osmanlı sergilerimde çok beğenildi. Ayrıca “Kosova VE Kırım” dan bu dalda teklif aldım. Ama gidemedim.

Resimlerimde daima güler yüzlü mutlu insanları çizmeyi seviyorum. Bütün renkleri çok seviyorum ama en çok ” mavi, yeşil” renkleri kullanıyorum. Resimlerimi çizerken resmen tiyatro oynayarak, onları seslendirerek konunun içine girer ve sonuçlandırırım.

Tüm TÜRKİYE’M çok güzel ama güzel SİLİFKE’ sinde doğmuşum.

20 dalda Resim ve Sanat dalına ( Koleksiyona) sahibim. Örnek olarak bir kaç tanesini yazayım. Atatürk, Osmanlı, Silifke Antik kentler, Yöremiz insanları yörük yaşantısı, Kadın baş örtü Oyaları ( daha sergilemedim), Peyzajlar, Natürmont, Portreler, Mitoloji, Antik Kumaş (Dokuma), Dantel ve Nakışlar,  100- 200 yıllık ( Defile kıyafetleri), Osmanlı Kadınları gibi uzayıp giden zengin bir koleksiyona sahibim. Her koleksiyon 30-40-50-60-70 parça halinde. Hatta bazen 100 ü bulan var. Mevlana- Stil Moda Tasarım projeleri, Folklor giysi ve oyunları gibi..

Dünyanın en önemli müzelerinden, “Ukrayna, Şevcenkes müzesinde “Şevçenko portrem” alınmıştır ve müzeye konmuştur. ( Ukrayna’nın Atatürk’ü). Mersin Yörük Müzesine 15 adet yörük yaşantısı alındı. Silifke / Taşucu müzesinde 60 adet mitoloji ve Tanrı, Tanrıçalar resimlerim devamlı sergilenmektedir. Kıbrıs Dr. Fazıl KÜÇÜK müzesine de portresini bağışladım. Silifke ve Mersin müzesine de şu an mitoloji resimlerimi bağışlayacağım için çalışmalarıma devam ediyorum. Silifke Yörük müzesi ( Esma DEVECİ) müzesi Yörük Kızı almıştır. Dokuz yılda Mersin ( Güzel Yayla Şeftali güzeli)ni hazırlayıp sundum. Jüri başkanlığı yaptım.

Yüzlerce gazeteler, dergiler, kitaplarda ( Baş kapakta olmak üzere), yurt içi ve yurt dışı gazetelerde haberim çıkmıştır. Hepsinin dökümü vardır.

HD… Amphara Müzesinde, Sanatseverler ve Silifke halkı tarafından çok takdir toplayan ve çok beğenilen harika bir sergi açtınız. Geçmişten günümüze Silifke’nin tarihini, kültürünü, sanatını ve sanatçılarını tanıttınız ve tam 250 tablodan oluşan ” Silifke’nin Haritası” nı oluşturdunuz. Bizlere bu ” Silifke Haritası” ndan bahseder misiniz..? 

NK… Memleketim Silifke’yi tarihi ve kültürüyle çok seviyorum. İnsanların sıcak kanlılığını vs. Hepsini bir tabloda ( gerçek Silifke sınırları haritasını) çizerek her köyü, yaylası, tüm tarihi eserlerini derken 250 adet içinde hatta daha fazla resimde belirttim. Hatta özel sanatçılarını bile çizerek belirttim. Bir turist gezmek istese, istediği yere bu haritadan bakarak o değerleri görebilir. Flaş bir haber oldu tüm haberlerde. Tüm gelecek kuşaklara en güzel belge olarak kalacak.

HD… Aslında stilistlik eğitimi aldınız. Ardından  Moda Tasarımı eğitiminizi tamamladınız. Bu güne kadar bir çok festival bünyesinde defileler yaptınız. 150-200 yıllık dantel ve nakışlarla çok güzel koleksiyonlar meydana getirdiniz. Bu koleksiyonlar yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi gördü. Bu defilelerle ilgili bilgi alabilir miyiz? Ayrıca düzenlediğiniz güzellik yarışmalarından da bahsetmenizi istiyoruz.

NK… Evet ben çabuk resim çizen biri olarak, hem de moda tasarımcısı olunca eski 100-150 yıllık kumaş, dokuma, nakış ( peşkir, peçete, yatak takımları, el dokuma kuşaklar vs.)  dantellerden 100 den fazla yelek ve kıyafetler hazırladım. İlk Türkmen güzellik müsabakasını hem hazırlayıp, hem de defilesini sundum. 2 defa Mersin sergimde, 1 defa Uluslararası festivalde çok ilgi gördü.

HD… Atatürk, Mitoloji Resimler, Silifke Haritası, Oya yüzlü Kadınlar, Osmanlı tarihi gibi pek çok konuyu ele aldığınız 25 ten fazla koleksiyonunuz bulunmakta. Bu koleksiyonlardan biraz bahseder misiniz..?

NK… Oya yüzlü kadınlarımız projemin 10-15 yıldır hazırlığını yapmaktaydım. Yarısı tüm el çizimiyle ( tüm gerçek oyaları çizerek), yarısı da 50 yıllık- 100 yıllık antika örtü ve oyalarını kullanarak çizim yaptım. Her oyanın adı ve şekliyle çizdim. Çok büyük bir ilgi gördü. İlk defa böyle bir düşünceyi ben yapmış oldum.

Tüm koleksiyonlarımı defalarca açtım. Bir tek Atatürk sergilerini her defada en az 15-20 tablo yaparak yeniledim. ( çünkü eksildiği için.) En fazla da Atatürk sergisi açtım. 15- 20 defa. Bazı koleksiyonlarımın hepsi satıldı. Ben de isimleri ve resimleri kaldı.

Tarihten Sayfalar sergisini, Romanya, Ukrayna ve Silifke de açtım. Kosova ve Kırım’dan sergi teklifi aldık.

Tüm Osmanlı Anaları ve Mevlana sergilerini Almanya, Romanya, Kütahya, Silifke ve Mersin Atölye sergilerini açtım.

HD… Pek çok sosyal sorumluluk projesinin en büyük destekçilerindensiniz. Ve resimlerinizi bağışlıyorsunuz. Bu projelerden bahsedelim istiyorum.

NK… Memleketimin evladı olarak bir şeyler yapmak isteğinden doğdu. Ben de önemli makamlara bağışta bulunmaya başladım.

—  22 yıldır Belediye Başkanlıkları ve koleksiyonlarına

—  Kaymakamlık makam ve salonlarına

—  Huzur evine..( Silifke ) 30 adet. devam edecek.

—  Engelliler yurduna ( Silifke)

—  Taşucu Anfora Müzesine..60 adet

—  Temad Mersin ve Silifke Başkanlıklarına..

—  Mersin Gaziler Derneğine

—  Sergimin her açılışında tüm gazete sahipleri ve muhabirlerine gücümün yettiği kadar..

    ( verdiğiniz zaman alırsınız.)

HD… 2005 yılında KKTC’ de ” ATATÜRK” konulu bir resim sergisi açtınız. Serginin açılışını Cumhurbaşkanı Sayın Rauf DENKTAŞ yaptı. Bu serginizi ve Sayın Rauf DENKTAŞ ile unutamadığınız bir anınızı bize anlatır mısınız..?

NK…  Atatürk konulu sergimi Ankara, Mersin, Nevşehir vs. ve Kıbrıs’ta açtım. Atatürk sergisini Kıbrıs Kültür Bakanlığının daveti üzerine Kıbrıs ta açtım. Sayın Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ sergimin açılışını yaptı. Muhteşem bir sergi idi. Tüm bürokratlar oradaydı. Misafir perverliği asla unutulmaz. Muhteşem İnsan, sarayından özel olarak yemek verdi vs…. hepsi muhteşemdi. Sarayına beş adet tablomu aldı.

Rauf DENKTAŞ ile anılarım.. Taşucu’nda 2. sergimin açılışını yapacaktı. Ben aniden ağır bir ameliyat geçirdim. Atatürk Evi müzesini açarken, “benim ressam nerede” diye sorar. Onlar da izah ederler. Oradan beni, hastaneyi aradı. ” Ne yaptın Ressamım ” dedi. Ben de ” Ah Cumhurbaşkanım, ne kadar arzu etmiştim ama kısmet olmadı” dedim. Çok gururlanmıştım..

Rauf DENKTAŞ, (yine sergiden) fiyat listesi sordu. Ben de “bilmem” deyince  (fiyat listesi vermek istemedim. Ne alırsa hediye olsun) diye. Hemen elimdeki kağıdı kaparak ” ver kız” dedi. O güzel anı hiç unutamam.

Bizi yanına çağırarak nerede kaldığımızı vs. çok güzel ilgilendi. Öz bir baba gibiydi.

HD… Nazan hanım son olarak neler söylemek istersiniz..

NK…  Allah’ımın verdiği ömre kadar Memleketim ve yöremiz insanlarının örf ve adetlerine/ çizime devam edeceğim. Sonsuz teşekkürler.. Sağlıcakla kalınız.

ESERLERİ ve SERGİLERİ

. 250 ‘ ye yakın sergi açmıştır.

.  Memleketi için bir çok kurumlara resim bağışlamıştır.

.  Yurt dışı Ukrayna / Kiew de Şevçenko müzesinde Şevçenko portresi sergilenmektedir.

.  Atatürk portrelerinden oluşan resimleri ile 3 koleksiyon hazırladı. Silifke de resmi makamların çoğunda Nazan KUNDAK imzalı Atatürk   portreleri bulunmaktadır. Ayrıca Rauf DENKTAŞ 4 adet Atatürk portresi satın alarak bulunduğu mekanlara yerleştirmiştir.

.Silifke ( tarihi, antik kentler ) resimleri defalarca sergilenmiştir.

.  Silifke yöremiz kadın giyim ve örf -adetleri 25 yıldır sergilenmektedir. Bu sergilerine 3.cü seri olarak devam etmektedir.

.  Tarihten sayfalar ( Osmanlı) giyimler ve kentleri 4 defa sergilenmiştir. ( Silifke, Almanya, Romanya, Ukrayna). Kosova ve Kırım da bu sergiye davet göndermiştir.

.  Mevlana ( Aşkın Dansı) Silifke, Almanya, Romanya da sergilendi. 80 adet resim bulunmaktadır.

.  Portreler 300 adetten fazla çizilmiştir. İsteyen insanlara çizmeye devam etmektedir.

.  Oya yüzlü kadınlar ( 3 boyutlu) gerçek örtü ve oyalarla 90 adet çizilmiştir. 3 defa sergilenmiştir.

.  Kıbrıs Liderleri ve Kıbrıs savaşı 10 defa sergilenmiştir.

.  Moda tasarımı Resim ve kalıp projeleri 10 defa sergilendi.

.  Stilistik, moda soyut çizimler 10 defa sergilendi. ( defileyle beraber)

.  Yöresel şahmeran resimleri 60 adet ve çizilmeleri devam etmektedir.

.  Silifke yöresel kıl çul ve çuvalların çizimleri halen devam etmektedir.

.  Peyzaj 3 defa koleksiyon bitmiştir.

.  Objeler

.  Cam ve porselen üzerine resimler

.  Kumaş üzerine kendi desenlerini çizmiştir. Hazırladığı bu kıyafetleri sergilerinde giyerek üzerinde sergilemektedir.

.  Silifke 100-200 yıllık gerçek dokuma, nakış, dantelleri toplayarak 100 adet yelek ve kıyafet yapmış ve 3 defa defile yaparak bu eserlerini sergilemiştir.

istanbul escortistanbul escortesenyurt escortistanbul escortşişli escortşirinevler escortşirinevler escortbeylikdüzü escortesenyurt escortataköy escortbeylikdüzü escortavcılar escortbahceşehir escortşirinevler escortbakırköy escortfındıkzade escortbeylikdüzü escortavcilar escortsakarya escortantalya escortantalya escortantalya escortistanbul escort