hava 14° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 20,9783 %% 0.73
EURO 22,5975 %% -0.26
GRAM ALTIN 1.313,16 %% -0,69
ÇEYREK A. 2.147,02 %% -0,69
BITCOIN 27.192,04 %-0.018
SON DAKİKA
Google News

BOLU’DAN ÇIKAN POSTALAR

Son Güncelleme :

15 Eylül 2012 - 9:17

BOLU’DAN ÇIKAN POSTALAR

Bolu’dan Çıkan Postalar

Mehmet Keçeci

13.09.2012

Merhabalar…

Tüm Bolupostası ailesine, okurlarına ve Bolulu hemşehrilerime merhaba, bol bol selam ve esenliklerimle.

Burada yazı yazmam için Metin Alparslan Beyden aldığım teklif üzerine bu yazımı göndermiş bulunmaktayım.

Ben Mehmet Keçeci 1972 Gerede/Bolu doğumlu olsam da kendimin ve ailemin İstanbul’da yaşaması sonucu bir İstanbullu olarak yetiştim. Fakat insanların bulunduğu yerlere hizmet etmesi gibi kökenlerini, neşet ettiği kaynakları, kendisini yetiştirenleri, hizmet edenleri,  vatanına ve tüm insanlık ailesine hizmeti bir görev addetmesi kadar doğal bir şey yoktur.

Hayatımda hep bir yön ile yetinemediğimden ayrıca bunu bir eksiklik kabul ettiğimden ara vermeden 25 sene süren eğitimimde hem manevi hem de maddi ilimleri (İHL, Elektronik, Fizik, Master ve Doktora derslerini bitirdim) öğrenerek geçirdim.  Farklı Kolej ve kurumlarda öğretmen ve programcı, şirket yöneticisi olarak çalıştıktan sonra son 2 senedir bir özel üniversitede (İstanbul Medipol Üniversitesi) öğretim görevlisi olarak ders verdim. Her seviyeden 3500’ü aşkın öğrenci yetiştirmek nasip oldu. İstanbul, Malatya, Kocaeli, Yalova şehirlerinde bulunduk. 5 üniversiteden resmi, 1 üniversite ve 1 enstitüden gayri resmi dersleri takip ettik. Üniversitelerde bildiriler ve ulusal (bilimsel, gazete, dergi, TV, web sitesi) ve uluslararası bilimsel yayınlarımız oldu. Bu birikimimizi azar azar yaymaya başladığımızda bazı eksiklikleri görmüş olduk. Bunlardan biri özellikle Türkiye’de düşünce ve yazılarında hem iki yönü bilen hem de istekli gençlere yol açabilecek bilim yazarlarının mevcudiyetidir. Sözel ve sosyal bilimlerde bu ihtiyaç bir nebze olsa da giderilmiş fakat sayısal ve fen bilimlerinde ki açık hâlâ devam etmektedir. Var olan eski bilgiler zaten birçok kişi tarafından bilinmektedir. Bu bilgilerin bugün ve gelecek için bizlere nasıl fayda vereceği ve onları nasıl kullanabileceğimiz önemlidir.

Bütün dünyada insanların belirli araştırmalardan dolayı doğru veya yanlış yorumlarıyla fikirlerini değiştirirken bizlerin bunları görmezden gelerek, anlamadığımız için korkarak, el, yabancı, ecnebi icadı deyip arkamızı dönerek ne kendimize, vatanımıza ne de insanlığa bir hizmetimiz olamaz. Her yönü ile tertemiz olan Hz. Muhammed (s.a.v.) “Kim bir ilim öğrenmek için bir yola sülûk ederse Allâh onu cennete giden yollardan birine dâhil etmiş demektir. Melekler, ilim talibinden memnun olarak kanatlarını (üzerlerine) koyarlar. Semâvât ve yerde olanlar ve hatta denizdeki balıklar âlim için istiğfar ederler. Âlimin âbid üzerindeki üstünlüğü dolunaylı gecede kamerin diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. Âlimler peygamberlerin vârisleridir. Peygamberler, ne dinar ne dirhem mîrâs bırakırlar ama ilim mîrâs bırakırlar. Kim de ilim elde ederse, bol bir nâsib elde etmiştir.(1) Hadis-i Şerif’ine muhatap olan bizler gelişmekte olan ilimleri görmezlikten gelemeyiz.

Tüm ilmi disiplinlerin kendi alanlarında bir ağırlıkları olduğu gibi bir araya geldiklerinde muhteşem bir anlayış, kültür, medeniyet ortaya çıkmaktadır. Nasıl Bolu gibi oksijeni bol bir ortamda olmak ile havası kirli bir ortamda yaşamanın bir olmayacağı gibi, var olan değerlerimizi en iyi şekilde kullanmalı ve yeni değerler üretmek içinde hem çaba harcamalıyız hem de gelecek nesillere yol göstermeliyiz.

Var olan bilgileri harmanlamanın önemi için hem bilgi, tecrübe, imkân hem de ortam gereklidir. Manevi büyüğümüz yeni nesillere yol açmak için bir eğitimci gözü ile bir rubâîsinde ne güzel söylemiştir “… Ne kadar söz varsa düne ait, Şimdi yeni şeyler söylemek lazım. (… A lot of words about yesterday, Now, must say new things.) Hz. Mevlânâ Celâleddîn Rumî (rha.)(2)

Mevlana burada eskilerin tamamını at tamamen yeni şeyler söyle değil eskilerin üzerine yeni bilgiler ekleyerek ilerleyişe devam etmemizi vurgulamaktır. Bu da geçmiş ile geleceği birleştirecek bakış açılarına (viewpoint) gerek duymaktadır. Bu hem geçmişi hem de günümüzü bildiği gibi geleceğe de ışık tutması, ilim, irfan yolcularının önlerini aydınlatması ile olmaktadır. Günümüzde dünya bir “Küresel Köy” (Global Village) haline geldiğinden ben güncel siyaset veya yerel olaylardan daha çok günümüzün dünyasını ilgilendiren konulara değinmek arzusundayım.

Türkiye hızla büyüyen, gelişen ve dünya liderleri arasında ki hak ettiği yerini almaya çalışan ve bunun içinde hem kinetik olsun hem de potansiyel enerjisi ile göz dolduran bir altyapıya sahiptir. Elbette biz Bolulular olarak bu yükselişe katkımız kaçınılmazdır. Havasının temiz ve oksijeni fazla, toprağı verimli, ormanı ve gölleri bol olan bir yerin evlatları olarak bu var olan potansiyeli değerlendirmeli, evlatlarımızı hem günümüzün hem de geleceğin şartlarına hazırlamalı ve bu güzellikleri bütün dünyaya yaymalıyız. Bunun için hepimizin aynı mekânda bulunmak yerine aynı, benzer ruh hâline sahip olmamız yeterlidir.

Özellikle sizlere daha da faydalı olabilmem için ve bundan sonraki yazılarımı sizlerden gelecek soruların cevaplarını içerecek şeklinde olması arzusunda olduğumdan özellikle “Fizik, Astronomi, Astrofizik” ilimleri ve bununla ilintili konularda öğrenmek istediğiniz, merak ettiğiniz veya tartışmalı konularda güncel veya güncel olmayan sorularınızı
gönderebilirsiniz. Ben de fırsat buldukça bunları yorumlamaya çalışırım.

Üstat Bâyezid-i Bestâmî’nin (k.s.) çok derin ve düşündürücü, tefekkür ettirici bir sözü ile bitirelim “Hakikat yolu aranmakla bulunmaz. Fakat bulanlar yalnızca arayanlardır.”(3)

Hem arayanlardan hem de bulanlardan olmanız dileğimle bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Kaynaklar/Referances:

 1. Hadîs-i Şerîf; Kütüb-i Sitte, 4078; Ebû Dâvud, İlm 1, (3641); Tirmizî, İlm 19, (2683); İbn-i Mâce, Mukaddime 17, (223).
 2. Mevlânâ, Rubâîler (Seçme), haz. Abdülbaki Gölpınarlı, İstanbul 1945, Rubâî nr. CLXXVII
 3. Bâyezid-i Bestâmî Hazretleri ve İslam Tasavvufunu Özü. Cemal Yıldırım
 4. Bolu’dan Çıkan Postalar – mehmetkececi.com

Kısaltmalar:

 1. s.a.v. : Sallallâhu Aleyhi ve Sellem: Allâh’ın selamı O’nun üzerine olsun
 2. rha. : Rahmetullâhi Aleyh: Allâh’ın rahmeti üzerine olsun
 3. k.s. : Kaddesallâhu Sırruhu: Allâh onun sırrını / ruhunu yüceltsin / mübarek eylesin / temiz kılsın

Not: Kaynaklar arasında ve çevirilerden kaynaklanan küçük farkların varlığından dolayı alıntılar arasından bir tanesini seçilmiştir.

YORUM ALANI

Metin Alparslan 15 Eylül 2012 / 07:42 Cevapla

Mehmet Keçeciler Beyin Bolu Postası ailesine katılmasından gurur duydum.

Necla Bedriye Demir 15 Eylül 2012 / 08:06 Cevapla

Mehmet bey; hoşgeldiniz…

Mehmet Keçeci 15 Eylül 2012 / 08:34 Cevapla

Bütün Bolu Postası ailesiyle birlikte olmaktan bende çok memnun oldum. Soru ve yorumlarınızı herzaman beklerim. İlmin başının soru sormak ve soru sormayı öğrenmekle başladığını unutmayalım. en içten sevgi ve saygılarımla.

Ömer Akmanşen 15 Eylül 2012 / 10:56 Cevapla

mehmet bey! her an içiçe olduğumuz ancak bilimsel derinlikten uzak olduğumuz konularda yazacak olmanızdan şahsen ben faydalanacak olmamdan ötürü çok mutluyum. umarım hemşehrilerimiz de nasiplenirler..slm.

Ayşe Gülten Kırıcı 24 Ekim 2012 / 23:49 Cevapla

Mehmet Bey ile aynı okulda görev yapma şansına sahip oldum. Kendisi bilgisi ve kişiliğiyle çok değerli bir arkadaşımdır. Bolu Postası okurlarının yazılarını takip edip öğrenmek istediklerini çekinmeden sormalarını öneririm.

  Mehmet Keçeci 04 Kasım 2012 / 13:19 Cevapla

  Kıymetli Ayşe Gülten Kırıcı hanımefendi hocam ile birlikte aynı okullarda görev yapmış olmaktan bende gerçekten çok memnunum. Kendilerine buradan bol bol selam ve saygılarımı gönderirim. Ayrıca bu yazmış olduğu güzel mesajları için kendilerine de ayrıca teşekkür ederim.

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.