hava 17° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 20,0115 %% 0.19
EURO 21,3833 %% -0.24
GRAM ALTIN 1.249,93 %% 0,48
ÇEYREK A. 2.043,63 %% 0,48
BITCOIN 27.186,52 %1.974
SON DAKİKA
Google News

MHP BOLU İL BAŞKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI

Son Güncelleme :

24 Kasım 2012 - 17:27

MHP BOLU İL BAŞKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI

MHP BOLU İL BAŞKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI

 

Geçen ay Bolu Barosu Başkanı seçilen Sayın Ferit ATALAY’ın birkaç gün önce bir yerel gazeteye yaptığı açıklama camiamız tarafından üzüntü ve şaşkınlıkla karşılanmıştır.

 

Sayın Ferit Atalay açıklamasında “…Abdullah Öcalan’ın idamı da tartışıldı bu ülkede. Öcalan bu ülkeye teslim edildiği zaman idam edilmemesi tartışıldı. Dönemin iktidar ortakları Demokratik Sol Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi Öcalan’ın idam edilmeyeceğinin garantisini verdi ve Öcalan Türkiye’ye verildi. O dönem Öcalan’ı idam etmeyi düşünmeyen milliyetçi kesime bugün ne oldu da Adalet ve Kalkınma Partisi’nin söylemine iştirak ediyor, bunu da anlayamıyorum” sözlerini kullanmıştır.

 

Sayın Atalay’ın sözleri doğru değildir. Gerçeğin ortaya çıkması için kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

 

Bölücübaşı Abdullah Öcalan, Bülent Ecevit’in başbakan olduğu 56.dönem DSP azınlık hükümeti başbakanı olan Sayın Bülent Ecevit döneminde 15 Şubat 1999 da Kenya’da yakalanmış, 16 Şubat 1999 da Türkiye’ye getirilerek İmralı’ya hapsedilmiştir.

 

Teslim edilişinden 2 ay sonra 18 Nisan 1999 tarihinde Genel Seçimler yapılmıştır.

DSP, ANAP ve MHP’nin koalisyon ortağı olduğu 57.hükümet 28 Mayıs 1999 da, yani Apo’nun yakalanışından 3 ay 12 gün sonra göreve başlamıştır.

 

Sayın Atalay’ın açıklamasında belirttiği “Bölücübaşı Türkiye’ye teslimi edilirken asılmaması” ile ilgili eğer bir güvence verilmişse, bu DSP azınlık hükümeti zamanında Sayın Bülent Ecevit tarafından yapılmış olabilir. Yani MHP ile ilgisi bulunmamaktadır.

 

İmralı’ya hapsedilen bölücübaşının yargılanmasına 31 Mayıs 1999 tarihinde başlanmış, 29 Haziran 1999 tarihinde Ankara 2 nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından idam’a mahkum edilmiştir.

 

Mahkemenin gerekçeli kararında, Öcalan’ın, eylemlerinin “şiddeti, yoğunluğu ve sürekliliği ve içinde bebek, çocuk, ihtiyar ve kadınların da bulunduğu binlerce insanın öldürülmüş olması ve ülke genelinde ciddi tehlike oluşturması nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 59. maddesinde düzenlenen cezai sorumluluğu kaldıran veya azaltan nedenlerden yararlandırılmasının uygun görülmediği” yani ceza indirimine gidilmediği açıklanmıştır.

 

Mahkemenin verdiği idam kararı, Yargıtay tarafından 25 Kasım 1999 tarihinde onanmıştır.

 

MHP idamın caydırıcı bir unsur olarak yasalarda bulunmasını istemektedir.

 

Bölücübaşı Abdullah Öcalan “asker, polis, kadın, bebek ayrımı 30 bin insanın cinayetinden sorumlu olan idam edilmesi gerektiğini düşünmektedir. Bunu da adaleti dengelemek açısından Türk Milleti adına hak olarak görmektedir.

57. Hükümet döneminde idam cezasının kaldırılması uzun süre tartışılmış olup, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve ANAVATAN Genel Başkanı Mesut Yılmaz idamın kaldırılmasından yana tavır almışlar, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet. Bahçeli ise “Türkiye´nin içinde bulunduğu hassasiyetten dolayı caydırıcı özelliği nedeniyle” idam cezasının devamından yana tavır almıştır.

 

1 Ağustos 2002 tarihinde TBMM’de yapılan oylama neticesinde MHP dışındaki bütün Partilerin oylarıyla idam cezası kaldırılmıştır.

 

İdamın kaldırılmasını kabul edenler İktidar ortakları DSP ve ANAP milletvekilleri ile muhalafetteki DYP, YTP, SP, AKP ve bağımsız milletvekilleridir.

Sadece 117 adet MHP milletvekili ”RET” oyu vermiştir.

 

MHP’nin idamın uygulanmasını sağlamak için verdiği mücadelede diğer bütün partilerin birleşimi ile idam cezası yasalarımızdan kaldırılmıştır. O günlerde MHP Lideri Devlet Bahçeli Apo’yu idamdan kurtaran diğer partileri kastederek “Gökkuşağı Koalisyonu“.deyimini kullanmıştır.

Apo’yu idamdan kurtaran Gökkuşağı Koalisyonu üyeleri;

Tayip Erdoğan Liderliğindeki 53 vekilli Adalet ve Kalkınma Partisi,

Bülent Ecevit liderliğindeki Demokratik Sol Parti,

İsmail Cem liderliğindeki Yeni Türkiye Partisi, (sonradan CHP’ye katılmıştır)

Mesut Yılmaz liderliğindeki Anavatan Partisi,

Tansu Çiller liderliğindeki Doğru yol Partisi,

Recai Kutan liderliğindeki Saadet Partisi,

ve 11 adet bağımsız milletvekilinden oluşmaktadır.

 

Merhum Bülent Ecevit 19 Nisan 2005’te yaptığı tarihi açıklamada bölücübaşının idam konusuna açıklık getirmiştir. Ecevit’in, “Bahçeli idam istedi, biz astırmadık sözleri, Başbakan Erdoğan’ın Bahçeli’ye, “Apo’yu sen niye asmadın” iftirasının çok açık kanıtlarından biridir.

 

O dönemde DSP Genel Sekreteri olan Masum Türker’de MHP idamı istedi, idamın kaldırılmasına karşıydı ama AİHM projesi olduğunda kabul edildi. DSP idama karşı olan bir partidir. Anayasa’da da AB’ye uyum ile ilgili düzenleme yapılması gerekiyordu. Bu düzenleme yapılmasaydı AB ile ilgili ilerleme sağlanmayacaktı. Bu nedenle bu aşamada yapılması gereken değişiklikle o tarihte MHP hariç tüm partiler bu projeye destek sağladılar  diyerek yaşananları anlatmıştır.

 

Yine o dönemin ANAP Grup Başkanvekili olan Beyhan Aslan, “ MHP’nin başından beri idamın kaldırılmasına karşı çıktığını belirterek şöyle dedi: “Savaş ve terör suçları hariç idam cezası kaldırılmıştı. O zaman Apo’yu içermiyordu. 2003 yılında AKP Hükümeti tarafından imzalanan 6 nolu protokolle tümüyle kalktı ve Apo’yu da kapsadı. Aslında Apo yakalandığında bize teslim edenler Apo’nun idam edilmeyeceği sözünü alarak teslim ettiler. O gün asılmaması konusunda teminat verildi. Adalet Bakanlığından Meclis’e Apo’nun dosyası hiç gelmedi. Gelse Apo’nun idamına hayır diyecek babayiğit yoktu. MHP başından beri karşıydı. Biz Apo’yu kapsamayan bir şekilde kaldırdık ” demiştir. Yani DSP teminat verdiğini kabul etmektedir.

 

AKP’nin de TBMM’de 53 milletvekili ile yer aldığı, o zaman milletvekili olmayan Erdoğan’ın Genel Başkanları sıfatıyla misafir locasından izlediği AKP Grubu “EVET” oyu kullanmıştır. Böylece 1 Ağustos 2002 tarihindeki olağanüstü toplantılarda vatana ihanet suçu hariç idam cezası, yasalarımızdan çıkarılmıştır.

 

Daha sonra iktidara gelen AKP hükümeti 2003 yılında AİHM protokolünü de imzalayarak, vatana ihanet dahil bütün suçlar için idam cezasını tamamen kaldırmıştır.

 

Bildiğiniz gibi terör örgütü elebaşı, bebek katili Apo’nun bugüne kadarki birçok sözü AKP’nin Kürt Açılımında harfiyen uygulanmış ve uygulanmaya da devam etmektedir.

 

AKP’nin bu ihanet adımlarının karşısında da sadece MHP çok net ve sert bir şekilde karşı duruş sergileyerek, AKP’nin gerçek yüzünü ve planını kamuoyuna göstermektedir.

 

Bolu kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Mustafa RAMAZAN

                                                                                  MHP BOLU İL BAŞKANI

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.