hava 15° Parçalı Bulutlu
DOLAR 19,1906 %% 0.04
EURO 20,8128 %% -0.7
GRAM ALTIN 1.214,64 %% -0,50
ÇEYREK A. 1.985,93 %% -0,50
BITCOIN 28.399,36 %-0.245
SON DAKİKA
Google News

MÜZİK ile TEDAVİ

Son Güncelleme :

11 Ocak 2015 - 17:56

MÜZİK ile TEDAVİ

müzik-ile-tedavi

 

MÜZİK ile TEDAVİ

Aslı Yunanca olan müzik kelimesi, dünyanın her yerinde aynı anlamı taşımaktadır.

Müzik ile tedavi, günümüzden 900 sene önce Selçuklu Sultanı Nureddin Zengi, 

tarafından Şam’da yaptırılan, Nureddin Hastanesi’nde musiki makamları tedavi amacıyla kullanılmıştır. Viyana’da Meidling Rehabilitasyon Merkezi’nde komada bulunan hastalara  , Türk musikisi makamları dinletilerek terapi uygulamaları yapılmakta olup, beyinde alfa ve teta dalgalarının değiştiği tespit edilmiştir ve birçok hastanın mp3 albüm indir terapi seanslarıyla komadan çıktıkları gözlenmiştir. Günümüzde müzik ile tedavi…1977’de Amerika müzikle tedaviyi bir bilim dalı olarak kabul etti. Müzik terapisi psikiyatri temelli hastalıklarda 1950’lerden bu yana etkin olarak kullanıldı. Farabi, Razi, İbn-i Sina ve Gevrekzade Hasan Efendi gibi Türk alimleri bu alanda çok önemli çalışmalara imza atmışlardır. Batı dünyası da 20. yy’ın ortalarında keşfettiği müzikle tedavi ya da terapiyi, alternatif tedavi yöntemi değil, geleneksek tıbba uygun ve kuralları kendisine has bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul etti. İlk olarak İkinci Dünya Savaşı’nda yaralanan askerlerin tedavisinde müzikten yararlanıldı. Ardından, 1947’de ABD’nin Michigan Devlet Hastanesi’nde müzik, tedavi programına alındı. Depresyon, şizofreni, zeka geriliği, alkol ve madde bağımlılığı ile mücadelede müzikle tedavi yöntemine başvuruldu. Yeni teknik ve pratik uygulama biçimleri geliştirildi. Amerikan Müzik Terapi Birliği 1997’de bir tanımlama yaparak son noktayı koydu: “bedava mp3 indir Terapisi, bazı bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve müzik aktivitelerini kullanan uzmanlık dalıdır.” Bugün Batı’da hastane, klinik, gündüz bakımevi, okul, madde bağımlılığı merkezi gibi yerlerde 5.000’den fazla uzman, müzik Terapisi uyguluyor. Şüphesiz, burada etkili olan temel faktör son yıllarda müzik ve beyin araştırmalarında elde edilen veriler. Müziğin özellikle serotonin, norepinefrin, dopamin, melatonin, kortizol, adrenalin, testosteron gibi, psikiyatrik hastalıkların oluşumunda etkili hormonlara; kan basıncı, solunum ritmi, solunum kalitesi, nabız sayısı gibi fizyolojik olaylara olumlu etki yaptığı artık bilinen bir gerçek. Beyin haritalama tekniği (PET) çalışmaları, ses, ritim, melodi, vurgu ve armoninin, beynin sağ yarım küresinde; frekans ve ses şiddetindeki değişmelerle birlikte müzikle ilgili düşünce kalıplarının beynin sol yarım küresinde kaydedildiğini gösteriyor. Diğer taraftan korku, öfke, keyif gibi etkiler duygusal bellek ve düzenleyici olan limbik sisteme işleniyor. Müzikle çok ilgilenenlerin beyninin orta kısmında köprü görevini gören corpus callosum bölgesinin fazla gelişmiş olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca Sokratesin öğrencisi Platon (Eflatun) da M.Ö 400 yıllarında müziğin ehenk ve ritimle, ruhun derinliklerine etki ederek bireye hoşgörü ve rahatlık verdiğini belirtmiştir.

Ağrısız, güvenli, ucuz ve yan etkisi olmayan bir tedavidir MÜZİK  

 

Şuri Hamza DEMİREL

YORUM ALANI

Şuri Hamza Demirel 11 Ocak 2015 / 18:10 Cevapla

Farklı kaynaklardan araştırılarak hazırlanmış tir.

Şuri Hamza Demirel 11 Ocak 2015 / 18:16 Cevapla

Farklı kaynaklardan araştırılarak hazırlanmıştir.

Şuri Hamza Demirel 11 Ocak 2015 / 16:34 Cevapla

Bu bir araştırma yazısıdır. Evliya Çelebi seyahatnamesinde şöyle yazılıdır:
"Merhum ve mağfur Bayezid Veli … Vakıfnamesinde hastalara deva, dertlilere şifa, divanelerin ruhuna gıda ve def'i sevda olmak üzere on adet hanende ve sazende gulam tahsis etmiştir ki, üçü hanende biri neyzen, biri kemani, biri musikari, biri santuri, biri udi olup, haftada üç kere gelerek hastalara ve delilere musiki faslı verirler…"

Ismail Altok 11 Ocak 2015 / 19:23 Cevapla

kutlarım seni hamza. yorumlar bölümüne yazdığın "dip notu" yazı içersinde de yer verebilirdin.

Ismail Altok 11 Ocak 2015 / 19:23 Cevapla

kutlarım seni hamza. yorumlar bölümüne yazdığın "dip notu" yazı içersinde de yer verebilirdin.

nilüfer özcan 12 Ocak 2015 / 15:46 Cevapla

tebrik ederim sevgili arkadaşım ı
“Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.”

ATATÜRK’ÜN MÜZİK-TÜRK MÜZİĞİ- SANAT İLE İLGİLİ SÖZLERİ

Bir milletin yenileşmesinde ölçü, musikide değişikliği alabil mesi, kavrayabilmesidir.

Milletin, ince duygulan, düşünceleri anlatan, yüksek deyişleri, söyleyişleri toplamak, onları bir gün önce, genel son musiki kurallarına göre işlemek gerekir. Ancak bu sayede, Türk milli musikisi yükselebilir, evrensel musikide yerini alabilir.

ATATÜRK’ÜN SANAT İLE İLGİLİ SÖZLERİ

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti’nin.tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.

Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz… Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsınız.

Sanatkar, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.

Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz.

Bir milletin sanat yeteneği güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.